יאיר לפיד, בנימין נתניהו
צילום: גטי אימג'ס, פלאש 90

8 ימים לבחירות: לפיד ויש עתיד נחלשים, אך האם לגוש נתניהו יש 61 מנדטים?

בעוד קצת יותר משבוע ייפתחו הקלפיות בבחירות 2022. נתניהו שומר על כוחו בזמן שהציונות הדתית נחלשת וגנץ מתחזק. כך נראית מפת הגושים | התוצאות המלאות
בחצי היום
24 באוקטובר 2022
06:57
עודכן ב 12:25

8 ימים לבחירות 2022: המפלגות במאמץ אחרון לשיפור עמדות לקראת יום הבוחר ב-1 בנובמבר, אבל האם זה מתבטא בתוצאות? על פי סקר כאן רשת ב שהתפרסם היום (שני) יאיר לפיד נחלש, ומנגד נתניהו שומר על כוחו. סמוטריץ' ובן גביר שהתחזקו בסקרים האחרונים והגיעו לנתון שיא, רושמים ירידה. אבל האם כל זה משפיע על מפת הגושים ועל הסיכוי של נתניהו להגיע ל-61 מנדטים?

הקלטות סמוטריץ' נגד נתניהו: "ביבי שקרן בן שקרן, הייתי צריך להיכנס באמ-אימא שלו" | האזינו להקלטות הבלעדיות

על פי נתוני הסקר, נתניהו שומר על 31 מנדטים ויש עתיד של יאיר לפיד יורדת במנדט ל-24. המחנה הממלכתי בראשות בני גנץ מתחזקת ל-12 מנדטים, הציונות הדתית של סמוטריץ' ובן גביר יורדת במנדט ל-13.

מי שמתחזקת בתוך גוש נתניהו היא ש"ס, שזוכה בסקר ל-9 מנדטים, יהדות התורה שומרת על 7 מנדטים, ליברמן וישראל ביתנו נחלשים במנדט ל-6 והעבודה ומיכאלי עם 5 מנדטים.

סוגרות את הרשימה - מרצ של זהבה גלאון עם 5 מנדטים והמפלגות הערביות – רע"ם וחד"ש-תע"ל, שמקבלות כל אחת 4 מנדטים.

על פי התוצאות האלו, תמונת הגושים לא משתנה. גוש נתניהו זוכה ל-60 מנדטים ואילו הקואליציה הנוכחית מגיעה ל-56 מנדטים.

מתחת לאחוז החסימה

בל"ד של סמי אבו שחאדה נותרת הרחק מתחת לאחוז החסימה עם 1.8%, איילת שקד והבית היהודי לא מצליחות להתרומם ונחלשות ל-1.6%. ירון זליכה עם 1.5% וצעירים בוערים של הדר מוכתר עם 1.2%.

הישראלים יצאו להצביע?

האם אנחנו בדרך לאחוזי הצבעה גבוהים בבחירות 2022? על פי הסקר, 69% בטוחים שיגיעו להצביע ביום הבחירות, 18% ציינו כי הם חושבים שכן. רק 8 אחוזים אמרו כי הם חושבים שלא או בטוחים שלא יגיעו להצביע.

לפיד וגנץ מצמצמים פערים מנתניהו

בסוגיית ההתאמה לראשות הממשלה, ראש הממשלה המכהן יאיר לפיד מצמצם פערים מבנימין נתניהו. 43% ציינו כי הם מעדיפים את נתניהו כראש ממשלה, לעומת 36% שהעדיפו את לפיד. זאת, לאחר שבסקר הקודם 44% היו מעדיפים את נתניהו כראש ממשלה, ואת 32% לפיד.            

וגם בקרב שבין נתניהו לגנץ נרשם צמצום משמעותי של הפערים. 40% העדיפו לראות את נתניהו בתפקיד, 31% ציינו ששר הביטחון מתאים יותר לתפקיד ראש הממשלה לעומת ראש האופוזיציה. זאת, לעומת הסקר הקודם, שגילה כי 45% ענו שנתניהו מתאים יותר לתפקיד ורק 26% ענו שיצביעו גנץ.

ממשלה של גנץ ונתניהו?

למרות ההתבטאויות האחרונות של נתניהו נגד צירופו של גנץ לממשלה, נשאלו משתתפי הסקר לגבי שיתוף פעולה שכזה בין הליכוד למחנה הממלכתי, אם גוש נתניהו ישיג 61 מנדטים בבחירות הנוכחיות. על פי התוצאות, 26% ענו כי הם מעדיפים שגנץ יצטרף לממשלה במקום סמוטריץ' ובן גביר, 18% ענו כי הם מעדיפים שגנץ יצטרף לממשלה יחד עם סמוטריץ' ובן גביר, 31% ענו כי הם מעדיפים שתקום ממשלת ימין ללא בני גנץ.

עוד נשאלו המשתתפים, אם לא תושג הכרעה במערכת הבחירות הנוכחית, איזו מהחלופות הבאות הם מעדיפים? 35% ענו כי מעדיפים ממשלת אחדות עם רוטציה של נתניהו-לפיד או של נתניהו-גנץ, 19% ציינו כי הם מעדיפים ממשלה בתמיכה של אחת מהמפלגות הערביות, 21% ענו כי הם מעדיפים בחירות שישיות.

הסקר של מכון קנטאר ודודי חסיד. מדגם : 752 גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, דגימה אינטרנטית וטלפונית, כולל מגזר ערבי. מועד עבודת השדה: 23 באוקטובר 2022. מס' האנשים שהתבקשו לענות על הסקר: 4,362. טעות הדגימה: 3.6+