סלולאר
צילום: אי-פי

הצעדים שישימו סוף למסרוני הקנאביס והפישינג

שר התקשורת הכריז על רגולציה שתסייע למניעת תופעת מסרוני הספאם. בין ההחלטות: זיהוי השולחים ומניעת הפצת הודעות בתפוצה רחבה. כדי לאפשר לחברות הסלולר להיערך, הרפורמה תיכנס לתוקף בעוד חצי שנה
דנה ירקצי
24 באוקטובר 2022
13:08

שר התקשורת יועז הנדל הכריז קבע היום (שני) שורת החלטות שיסייעו למיגור תופעת מסרוני הפישינג והקנאביס. לפי הצעדים, חברות הסלולר יפעילו מנגנונים לזיהוי השולחים ויגבילו שליחת מסרונים בתפוצה רחבה באופן אנונימי. כדי לאפשר לחברות להיערך, הרפורמה תיכנס לתוקף בעוד חצי שנה. 

הרגולציה תדרוש אימות חזק לשולחי מסרונים בתפוצה רחבה, אימות לכרטיס האשראי המשלם על הפצת המסרונים ממערכת הפצה והגבלת שליחת מסרונים ממנוי פריפייד ל-50 הודעות ביום. הרגולציה חלה על כל מסרון שמופץ באמצעות מערכת הפצה, וללא תלות בתוכנו, ובכלל זאת מסרונים פוליטיים. 

שר התקשורת, יועז הנדל: "אנחנו יוצאים היום למלחמת חורמה בתופעת מסרוני הקנאביס והפישינג שאין ישראלי שלא סובל ממנה. לאור התרחבות התופעה והרצון לסיים את המשימות שהחלו ערב הבחירות, החלטתי לצאת לאסדרה שמחייבת שקיפות ואימות חזק של שולחי המסרונים ורישיונות החברות יתוקנו בהתאם לכך. הנחת המוצא היא שזהות מאומתת של השולחים תצמצם דרמטית את תופעת מסרוני הפישינג, הקנאביס ומסרונים פליליים נוספים. גם מסרונים פוליטיים שנשלחים באמצעות מערכת הפצה נכללים באסדרה, וניתן יהיה להתחקות אחר השולח במקרים של עבירה על החוק". 

מנכ״לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן-חורין : "לפני מספר חודשים החלנו הליך במטרה למגר את התופעה שבה גורמים עלומים ומפוקפקים מציפים מדינה שלמה בהודעות סמישינג וקנאביס. מדובר במטרד של ממש והיום אנחנו קובעים הוראות חדשות לחברות התקשורת שיצמצמו דרמטית את התופעה שבה מנגישים באופן חופשי ויזום סמים לילדינו״.