רישי סונאק
צילום מסך

"ההודי ישלוט על הלבנים": הודו חוגגת את מינוי סונאק

בארץ מוצאו של ראש ממשלת בריטניה החדש קיבלו בהתלהבות את כניסתו לדאונינג 10: "זה יותר חשוב מחגיגות 75 שנות עצמאות"
סוכנויות הידיעות
25 באוקטובר 2022
15:15

אם בבריטניה יש המטילים ספק ביכולת של ראש הממשלה החדש רישי סונאק לחלץ את המדינה מהמשבר הפוליטי והכלכלי אליו נקלעה, הרי שבחלקים גדולים בחברה ההודית מתקבל המינוי בהתלהבות רבה. זאת משום שמוצא משפחתו של סונאק הוא מהודו.

"ראש ממשלת אנגליה החדש הוא בן גאה של דת ההינדואיזם", הכריז "הדלהי טיימס" בכותרת הראשית שלו. בכירים הודים שונים שצוטטו בתקשורת המקומית אף הצהירו שהמינוי של סונאק משמעותי יותר עבורם מחגיגות ה-75 שנה לקבל העצמאות של הודו מן האימפריה הבריטית.

ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי כלל בדברי הברכה שלו לסונאק איחולים הנוגעים לחג הינדי וקבע שראש הממשלה החדש הוא "גשר בין שתי המדינות". מודי הוסיף כי מערכת היחסים בין הודו לבריטניה עוברת כעת מ"קשרים היסטוריים לשיתוף פעולה מודרני".

עם זאת היו קולות גם קצת פחות חגיגיים. ב-"India Today" נכתב: "סונאק הופך להיות ראש ממשלה למרות היותו הודי ולא בגלל זה". העיתון בשפה ההינדית "Dainik Bhaskar" הכריז: "עוד יום חג לאומה: הודי משלנו ישלוט על הלבנים".

יש לציין כי סונאק עצמו מנסה לשמור על קשרים הדוקים עם הפזורה ההודית בבריטניה ומדגיש את שורשיו. את המרוץ שלו לראשות השמרנים באוגוסט האחרון, בו כשל, הוא פתח בכנס ענק של יוצאי הודו. סונאק דיבר על הצורך לחזק את הקשר בין שתי המדינות וכי יש גם לבריטניה מה ללמוד מהודו".