בית חולים אסף הרופא

בזמן שניהל פיילוט למניעת הטרדה מינית: טענה שביה"ח אסף הרופא טייח תלונה של מתמחה

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית החרימו כנס שנערך באסף הרופא, בו הציג משרד הבריאות את ממצאי הפיילוט במסגרתו מופה האופן שבו מתרחשות הטרדות מיניות בבתי החולים • אסף הרופא: מכחישים כל התנהגות לקויה • משרד הבריאות: העילה לביטול ההשתתפות ברגע האחרון אינה מוצדקת
ורד פלמן
25 באוקטובר 2022
15:43

בית החולים אסף רופא השתתף בפיילוט חלוץ למניעת הטרדות מיניות, אבל לטענת איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בית החולים טייח טיפול בתלונה על הטרדה מינית שהגישה מתמחה נגד רופא במוסד. בעקבות זאת, החרים האיגוד כנס שהתקיים היום (שלישי) בבית החולים, בו הציג משרד הבריאות את ממצאי הפיילוט, שנערך בשנה וחצי האחרונות ובמסגרתו מופה האופן שבו מתרחשות הטרדות מיניות בבתי החולים.

אורית סוליצאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית שהוביל את הפיילוט בשיתוף עם דוקטור זאב לרר כתבה במכתב למשרד הבריאות כי "בית החולים בחר שלא לעמוד לצד הנפגעת ואינו מאפשר לה לסיים את ההתמחות". עוד כתבה סוליצאנו: "כואב לנו מאוד שהדברים שנאמרו לאורך הליך המחקר שביצענו בבית החולים נותרו בגדר הצהרות בלבד. נוסף לכך, לא ייתכן כי בכנס העוסק בהטרדות מיניות לא ישתתפו נפגעים ונפגעות".

בסקר האינטרנטי של קבוצת הרופאות "מי טו מד", שממצאיו פורסמו בחודש יוני בתוכנית סדר יום עם קרן נויבך בכאן רשת ב, נמצא כי 46% מהרופאות ו-13% מהרופאים שהשתתפו דיווחו כי חוו הטרדה או פגיעה מינית במקום עבודתם. עוד עלה מהסקר שרק 19% מבין הנפגעים והנפגעות הגישו תלונה על הפגיעה. בנוסף, נמצא כי ב-63% מהמקרים המשיבים נפגעו בידי קולגה בכירה או מנהל וכי 58% מהם בוצעו בנוכחות אנשים נוספים.

בסך הכול, 38% מבין 1,200 הרופאים והרופאות שהשיבו לסקר דיווחו על פגיעה מינית במקום עבודתם. קבוצת "מי טו מד" בדקה גם את שיעור מקרי הפגיעה ביחס לדרגת המשיבים. נמצא, כי בדרגות הזוטרות שיעור הפגיעות הוא גבוה יותר: 50% מהסטאז'רים וכ-40% מהמתמחים דיווחו על הטרדה או פגיעה. לצד זאת, ההטרדות לא פוסחות גם על המנהלים והמנהלות- וכ-30% מביניהם השיבו בחיוב לשאלה. 

מבית החולים אסף הרופא נמסר כי הם מכחישים מכל וכל התנהגות לקויה ושהכנס מתנהל כסדרו. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות יוזם בימים אלה מספר פעולות כדי למגר הטרדות מיניות במערכת הבריאות ובהן גם הכנס, אליו הוזמנו מנהלי בתי חולים וכן פעילים בתחום. לצערנו, איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית החליט ברגע האחרון שלא להשתתף בכינוס החשוב".

"משרד הבריאות והמרכז הרפואי שמיר סבורים שהעילה לביטול ההשתתפות ברגע האחרון אינה מוצדקת, שכן הטיפול במקרה המצוין עדיין לא הסתיים. משרד הבריאות מצר על העדרותם של נציגיי האיגוד מהכנס. הדרך המשותפת למיגור ההטרדות המיניות צריכה לעבור דרך שיתוף פעולה ושיח פרודוקטיבי ולא בהחרמות".