יאיר לפיד
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

פרסום ראשון: התרגיל של לפיד - כמה כסף יקצצו מתקציבי הביטחון והבריאות?

הממשלה תאשר ביום חמישי קיצוץ של 1.3 מיליארד שקלים מתקציב הביטחון וקיצוץ של מאות מיליונים ממשרדי הבריאות והרווחה, בניסיון למנוע את ביטול הסכם השכר עם הסתדרות המורים
מיכאל שמש
25 באוקטובר 2022
20:33
עודכן ב 27 אוקטובר 08:21

כך ייראה קיצוץ המיליארדים של לפיד

בזמן שמערכת הביטחון מאותגרת בכל החזיתות, שר הביטחון בני גנץ אישר קיצוץ דרמטי של 1.3 מיליארד שקלים מתקציב משרדו כחלק מהקיצוץ הרוחבי שנועד למנוע את ביטול הסכם השכר עם המורים. כך פורסם לראשונה היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. זאת, למרות שמשרד הביטחון קיבל הבטחה שיוחרג מקיצוצים כאלו. בנוסף, מאות מיליונים יקוצצו ממשרדי הבריאות והרווחה. היועץ המשפטי למשרד האוצר, אסי מסינג, מתנגד בתוקף ואומר שקיצוץ שכזה, ארבעה ימים בלבד לפני הבחירות, אינו חוקי. 

את הקיצוץ אישר השר גנץ אחרי ששוחח עם שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, חברת מפלגתו, שחתמה על ההסכם עם הסתדרות המורים יחד עם שר האוצר אביגדור ליברמן רק בשבוע שעבר. בסביבתו של גנץ אמרו שהוא "הבין את חשיבות ההסכם". קידום הקיצוץ הרוחבי בידי ראש הממשלה יאיר לפיד פורסם כבר הבוקר בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, ובסביבתו אמרו כי התקציבים החברתיים לא יפגעו.

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "מדובר בקיצוץ מותנה לשנה הבאה, שיבוטל עם העברת תקציב המדינה לשנת 2023. ישנם עודפים שנשתמש בהם בתקציב הבא ואנחנו נדאג ששירות חברתי לאזרח לא ייפגע, להיפך, האזרחים רק ירוויחו מזה והמורים יקבלו את הכסף שמגיע להם". מפלגת העבודה הודיעה שתצביע נגד יוזמת הקיצוץ: "אכזרי ומיותר".

לפיד התייחס הבוקר לפרסום על כך ששר האוצר ושרת החינוך אישרו את הסכם השכר עם המורים תוך שהם עוקפים את הייעוץ המשפטי. "אנחנו צריכים לסגור את המקורות התקציביים להסכם", הוא אמר. "בוודאי שלחצתי והייתי חלק מהמאמץ. ההסכם הזה בעיניי חוקי, אם נצטרך לעשות פה ושם תיקונים, נעשה אותם".

החשש מביטול ההסכם עם המורים מגיע בעקבות מכתב חריף של היועץ אסי מסינג, שחשף כיצד אושר הסכם השכר. לפי המכתב, שפורסם לראשונה שלשום בחדשות הערב בכאן 11, היועץ המשפטי אסי מסינג מאשים את ליברמן ושאשא-ביטון כי פעלו באופן תקדימי ובלי שום סמכות בחוק כשחתמו על ההסכם עם יפה בן-דויד והסתדרות המורים.

האזינו לריאיון המלא עם ראש הממשלה לפיד בכאן רשת ב

מסינג ציין במכתב שבתקופת הבחירות אסור היה לאשר את ההסכם, שכולל בתוכו השלכות תקציביות דרמטיות. מסינג פנה באופן חריג ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה, וביקש ממנה להתערב ולהודיע במיידי על ביטול ההסכם כיוון שאינו חוקי.

על פי הפרסום, ברקע החתימה על ההסכם, לשכת ראש הממשלה ומנכ"לית המשרד נעמה שולץ הפעילו לחץ לאשר את ההסכם בלי מקור תקציבי, לאחר שראש הממשלה לפיד סרב להביאו לממשלה לפני הבחירות, לצורך אישור הסכם קיצוץ רוחבי שנדרש למימונו. וכך, למעשה, נענו שר האוצר ושרת החינוך לבקשת לשכת ראש הממשלה וחתמו על ההסכם עם המורים - בלי כל סמכות.