מחאות באיראן
צילום: רויטרס

40 יום למות אמיני: מאות אנשים עלו לקברה

סוכנות הידיעות האיראנית ISNA מדווחת על עימותים בין כוחות הביטחון לקהל שהגיע לקברה של מהסא אמיני בעיר סאקז • עוד דווח כי האינטרנט נותק בכל העיר • עדי ראייה לרויטרס: הכוחות האיראניים ירו אש חיה לעבר המפגינים
איתמר מרגלית
26 באוקטובר 2022
08:57
עודכן ב 10:27

40 ימים מאז מות מהסא אמיני, צפי להתגברות המחאות באיראן היום (רביעי) ובימים הקרובים. בסקאז, עיר מגוריה של מהסא אמיני, התאספו בבית העלמין וקראו את סיסמת המחאה: "נשים, חיים, חירות". כמו כן בכמה ערים כורדיות הכריזו על שביתה כללית.

בסוכנות הידיעות האיראנית ISNA, מדווחים על עימותים בין כוחות הביטחון לבין הקהל שהגיע לקברה של אמיני בעיר סאקז, והוסיפו כי האינטרנט נותק בכל רחבי העיר. עדי ראייה סיפרו לרויטרס כי כוחות הביטחון האיראניים ירו אש חיה לכיוון המפגינים שהתאספו ליד קברה של אמיני, ועשרות בני אדם נעצרו בבית הקברות על ידי כוחות הביטחון.

צעדת המונים אל קברה של מהסא אמיני

בתיעודים מהשעות האחרונות, נראים בטהראן מפגינים הקוראים "מוות לחמינאי" ו-"מוות לדיקטטור". לטענת ארגוני מעקב, כמה מאות בני אדם משתתפים בצעדה בטהראן.

כוחות ביטחון מנסים לדכא את הצעדה | תיעוד

באתר "פוליטיקו" דיווחו אמש כי ארצות הברית צפויה להטיל סנקציות נוספות על בכירים ודרגי ביניים במשטר האיראני. על פי הדיווח מדובר בגורמים שהתעללו במפגינים שהשתתפו במחאות.

איך נראים חיי הנשים תחת משמרות המהפכה? | האזינו להסכת "עוד יום"

למספר 40 יש סמליות רבה בתרבות האיראנית ובמסורת השיעית. משום כך מעריכים בכלי התקשורת כי הפגנות המחאה ברחבי המדינה צפויים להתגבר. גם הלילה פורסמו ברשתות החברתיות סרטונים מההפגנות שהתקיימו אתמול. היום לא יתקיימו לימודים בכלל באזוריה הכורדיים של איראן, בהם נמצאים כמה ממוקדי ההפגנות.

בשבוע שעבר קרא נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן למנהיגים בטהראן לשים קץ לאלימות של כוחות הביטחון נגד "אזרחיות שבסך הכול מבקשות את זכויות היסוד שלהן". בנאום בקליפורניה אמר ביידן כי "נשים צריכות להתלבש בכל דרך שיבחרו, איש אינו צריך לומר להן מה ללבוש". הנשיא האמריקני העריך כי המחאה שהחלה בעקבות מותה של מהסא אמיני תסרב לגווע עוד זמן רב.

מהסא אמיני, בת 22, מתה בחודש שעבר במתקן מעצר של משטרת הצניעות באיראן. היא נעצרה בנימוק שהחיג'אב שכיסה את פניה היה רופף מדי. על פי הערכות של ארגוני זכויות אדם, יותר מ-150 אזרחים איראנים נהרגו עד כה בגל המחאה נגד המשטר, מאות נפצעו ואלפים נעצרו.