ליברמן לפיד
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

"יהיה גיהנום": בכירים באוצר מזהירים מהקיצוץ

בכירים באוצר מזהירים כי השנה הבא תיפתח ללא תקציב והקיצוץ הצפוי יגרום לפתיחתה עם בור של 25 מיליארד שקלים • יאיר לפיד צפוי להעביר מחר את נוסח הקיצוץ לאישור היועצת המשפטית לממשלה
ליאל קייזר
26 באוקטובר 2022
21:49

גורמים בכירים במשרד האוצר מזהירים מהעובדה ששנת 2023 תיפתח ללא תקציב, ברקע הקיצוץ שמתכנן ראש הממשלה יאיר לפיד. המהלך עלול להגדיל את הבור בעוד חמישה מיליארד שקלים ויוביל לבור בסך כולל של 25 מיליארד שקלים בתקציב המדינה לשנת 2023. גורמים במשרד האוצר אמרו היום (רביעי) לכאן חדשות כי "זה יהיה גיהנום. יהיה בלתי אפשרי להפעיל בצורה הזאת את משרדי הממשלה". 

הקיצוץ יהיה בסך מיליארד וחצי שקלים מתקציב המדינה לטובת הסכם המורים. נוסח הקיצוץ אמור להיות מובא לאישור היועצת המשפטית לממשלה מחר ולאחר מכן יובא לאישור הממשלה.

ההיקף הכולל עומד על בערך חמישה מיליארד שקלים, 6.5% מתקציב המדינה, ובאוצר מותחים ביקורת על ההסכם ומזהירים על החוקיות שבו, וגם על המשמעויות הכלכליות שיגרור עימו. שנת 2023 לפי משרד האוצר צפויה להיפתח ללא תקציב עם משמעות של כ-20 מיליארד שקלים בור, בין היקף תקציב הממשלה ומשרדי הממשלה, לבין הצרכים של מדינת ישראל שגדלו בשנה הנוכחית מאז אישור התקציב.