שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב
.

שגריר רוסיה לכאן חדשות: העברת נשק לאוקראינה תיחשב מעשה לא ידידותי

אנטולי ויקטורוב בריאיון בלעדי: "כל צעד שלא ייקח בחשבון את שיתוף הפעולה עלול להרוס את מערכת היחסים". לדבריו, ישראל לא צריכה לחשוש מהקשר בין רוסיה לאיראן
עמיחי שטיין
27 באוקטובר 2022
12:36
עודכן ב 23:16

שגריר רוסיה בישראל התייחס היום (חמישי) בריאיון בלעדי לכאן חדשות ליחס בין המדינות, ברקע המלחמה באוקראינה. לדבריו, "אנחנו עובדים יחד לאורך העשורים האחרונים כדי להשיג מערכת יחסים טובה. אבל כל צעד שלא ייקח בחשבון את שיתוף הפעולה עלול להרוס את מערכת היחסים. אם ישראל תספק לאוקראינה נשק זה ייחשב על ידי הממשלה הרוסית כמעשה לא ידידותי".

ויקטורוב חשף כי ישראל מעדכנת את רוסיה מראש בהחלטות שלה בעניין באוקראינה: "יש לנו ערוץ תקשורת. אנחנו מעודכנים". ויקטורוב הוסיף כי הוא "רוצה להבטיח שרוסיה היא לא נגד ישראל, ושרוסיה לוקחת בחשבון, כמו במקרים נוספים, את הרגישויות הביטחוניות של ישראל". 

הריאיון עם השגריר התקיים ברקע שיתוף הפעולה ההולך וגובר בין רוסיה לבין איראן, שכלל העברת אלפי כטב"מים איראניים מתקדמים לרוסיה, בהם היא משתמשת בקרבות באוקראינה. לדברי ויקטורוב, הקשר הרוסי-איראני הוא "קשר נורמלי בין שתי מדינות ואנחנו נמשיך במערכת היחסים הזאת".

השגריר נשאל אם לדעתו יש חשש שרוסיה תשתמש בפצצה גרעינית במלחמתה באוקראינה. על כך ענה: "אף אחד מההנהגה הרוסית לא אמר שנשתמש בנשק גרעיני. מדובר בפייק". לדבריו, ההצהרות ממדינות המערב בהקשר הזה הוא ניסיון "להכין את הציבור לאפשרות שיהיה שימוש בנשק כזה - אני מבטיח לך שלא מצידנו". 

על פעילות הסוכנות היהודית במדינה אמר: "זאת סוגייה חוקית – לא פוליטית. אני לא רוצה שזה יקרין על יחסי שתי המדינות". הוא הכחיש ספקולציה שעלתה בקשר לחלק מהגורמים שסיפור הסוכנות קשור לחוסר שביעות רצון של רוסיה מההתנהלות הישראלית בעניין העברת חצר אלכסנדר: "עיתונאים טוענים דברים. אין קשר ביניהם".

רק אתמול סוכנות הידיעות הרוסית RIA דיווחה על כך שהנשיא ולדימיר פוטין השקיף וצפה בתרגיל השנתי שמקיימים כוחות הגרעין של רוסיה. זהו תרגיל שני השנה של מה שמכונה "הכוחות לריסון אסטרטגי". התרגיל האחרון של הכוחות נערך חמישה ימים לפני תחילת הלחימה והפלישה לאוקראינה.