-
צילום: דו"צ

הרמטכ"ל החליט: נשים ישובצו כלוחמות טנקים בחיל הגנת הגבולות

הליך בחינת המהלך ארך כשנתיים וכלל תקופת הכשרה ופעילות מבצעית. בדובר צה"ל מסרו שההחלטה התקבלה לאור שיקולים מקצועיים ומבצעיים ובהתאם לצורכי הצבא
רועי שרון וכרמלה מנשה
27 באוקטובר 2022
13:00

כפי שפורסם בכאן חדשות - הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי החליט היום (חמישי) כי לוחמות טנקים ישובצו באופן קבוע בחיל הגנת הגבולות. הליך הבחינה ארך כשנתיים וכלל תקופת הכשרה ופעילות מבצעית משמעותית. הרמטכ"ל קבע כי ההתנסות הסתיימה בהצלחה וקיבל את המלצת מפקד זרוע היבשה, אלוף תמיר ידעי.

לוחמות בחזית | האזינו לעוד יום

נמסר כי ההחלטה התקבלה לאור שיקולים מקצועיים ומבצעיים ובהתאם לצורכי הצבא. הלוחמות עמדו בקריטריונים שהוגדרו מראש וההתנסות כללה שלושה מחזורי גיוס והכשרה מלאים (מטירונות ועד פיקוד) ותקופה של שנה בפעילות מבצעית. הלוחמות ביצעו תעסוקה מבצעית כפלוגה תחת גדוד ״קרקל״ במשימות ההגנה השונות.

אחרי החלטת הרמטכ"ל, המסגרת הפלוגתית הקיימת תהפוך למסגרת קבועה, והגיוסים השנתיים למסגרת מחלקתית יהפכו לקבועים. הרמטכ"ל כוכבי אמר: "אנו מסכמים בהצלחה תהליך מקצועי ומעמיק, כחלק מהתפיסה לפיה צה"ל פותח יותר ויותר תפקידי לחימה לנשים. אני סומך על לוחמות הטנקים שיבצעו את משימת ההגנה בגבולות, באופן מקצועי ובהצלחה רבה, ויהוו חלק משמעותי במאמץ המבצעי של צה"ל".

פורום דבורה, עמותה שפועלת למען נשים במדיניות חוץ וביטחון לאומי, מסרו בתגובה להחלטת הרמטכ"ל: "אנו שמחות על ההחלטה כי מעתה ישובצו חיילות באופן קבוע בתפקיד זה. מדובר בהישג יוצא דופן של הלוחמות ובצעד נוסף לפתיחת כלל היחידות לשירות נשים".

עוד הוסיפו כי "אנו משוכנעות כי תרומתן של הלוחמות בטנקים לביטחון הלאומי של מדינת ישראל תהיה רבה וזו תוספת לתרומה המשמעותית של כלל הלוחמות בצה"ל".

בהקשר של העתירה שישנה בימים אלה בבית המשפט העליון, הדורשת לפתוח את כלל הסיירות בצה״ל לשירות נשים, פנו בבקשה: "פיילוט מוצלח זה מלמד כי יש להרחיב ולפתוח תפקידי לחימה נוספים לנשים, תחת עמידה בקריטריונים בהתאם לדרישות התפקיד ולא המגדר".

יו"ר תנועת נשים עובדות ומתנדבות (נעמת), חגית פאר, גם הגיבה להחלטת הרמטכ"ל, ״תקרת זכוכית נוספת שמתנפצת והיא לא האחרונה״, בירכה.

עוד הוסיפה כי ״מדובר בהחלטה נכונה ונדרשת - מקצועית וציבורית. המבחן היחיד צריך להיות היכולות האישיות והמקצועיות של החיילות ולא המגדר שלהן. נשים בישראל תשתלבנה בכל המקומות ובכל התפקידים, בוודאי בצה״ל , צבא העם״.