עמודי הבריאה
טלסקופ החלל ג'יימס ווב

"עמודי הבריאה": התמונה החדשה של טלסקופ החלל ווב

נאס"א פרסמה תמונה של ערפיליות לרגל ליל כל הקדושים
רם ברנדס
28 באוקטובר 2022
22:23

סוכנות החלל האמריקנית נאס"א פרסמה היום (שישי) לרגל ליל כל הקדושים, תמונות חדשות מטלסקופ החלל ווב. מדובר בתמונה של "עמודי הבריאה" - ערפיליות שתמונה שלהן כבר התפרסמה בידי הטלסקופ האבל.

התמונה החדשה:

הפעם הצילום התבצע בציוד הצילום בטווח האינפרא-אדום התיכוני, התופס את הנוף יוצא הדופן ושם זרקור על ענני האבק השמיימיים. הצילום החדש מאפשר לראות ביתר קלות כוכבים צעירים שלא קלים לאיתור בצילום על-סף האינפרא-אדום, כפי שהתבצעו הצילומים הקודמים.

התמונה הקודמת, של טלסקופ האבל:

החשיפה הקודמת של ווב הייתה לפני כחודש, אז פורסמו תמונות של כוכב הלכת נפטון ושל הטבעות שמקיפות אותו. "עברו שלושה עשורים מאז הפעם האחרונה שראינו את הטבעות העמומות והמאובקות האלה, וזו הפעם הראשונה שאנו רואים אותן באינפרא-אדום", אמר היידי המל, אחד המדענים בפרויקט "ווב" ומומחה לנפטון.

בתחילת אוגוסט נאס"א סיפקה תיעוד מרהיב של כוכב הלכת צדק שניתן לראות בו, בין היתר, את הנקודה האדומה הגדולה והסוערת של הכוכב בפרטי פרטים. פורסם גם תיעוד של גלקסיית הגלגל, שנוצרה כתוצאה מהתנגשות רבת מהירות לפני 440 מיליון שנה, ולצידה שתי גלקסיות שכנות. התמונה, שנוצרה משילוב הכלים שבטלסקופ, שופכת אור חדש על הדרך בה השתנתה אותה גלקסיה במרוצת מיליארדי שנה.