מתוך התיעוד

רונן חנניה הוא הנרצח בפיגוע אתמול בקריית ארבע

בנו, דניאל, שנפצע בפיגוע ביקש להגיע להלווייה: רוצה שכולם יזכרו את אבא • החובש עופר אוחנה, במצב יציב ואין סכנה מיידית לחייו. שני הפצועים קל שוחררו לביתם. חובש מד"א שטיפל בפצועים: "המחבל ירה עלינו ועופר אמר לי שנפגע, טיפלתי בו תוך כדי הירי" | בשני שלבים, בהפרש של 8 דקות ביניהם - כך בוצע הפיגוע
איתי בלומנטל, ורד פלמן וסולימאן מסוודה
30 באוקטובר 2022
06:24
עודכן ב 13:25

פיגוע הירי בחברון: רונן חנניה הוא הנרצח בפיגוע אתמול (שבת) בקריית ארבע. מחבל פתח באש מרכבו לעבר חנניה ובנו סמוך ליישוב קריית ארבע. בנו של חנניה, דניאל, שנפצע קל בפיגוע, ביקש מאנשים לבוא להלווייה: "אבא היה איש של חסד ושלום".

חנניה היה אמור לחגוג 50 השבוע. הוא הותיר אחריו אמא, אח גדול ושלושה אחים קטנים. אחותו בחופשה בטורקיה ועושה דרכה כעת לארץ, ואינה יודעת עדיין על מותו. הוא עבר להתגורר בקרית ארבע לפני מספר שנים עם אשתו ובנו דניאל.


ארבעה בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע, בהם עופר אוחנה, מתנדב הצלה ללא גבולות שנפצע קשה מירי בידו ובבטנו. בבית החולים עדכנו כי אוחנה במצב יציב ואין סכנה מיידית לחייו. רבש"צ קריית ארבע, בן 49 שהוקפץ לאירוע נפצע קל, כך גם בנו של הנרצח, בן 19. לאחר טיפול שניהם שוחררו לביתם. פלסטיני שנפצע קל טופל ופונה לשטחי הרשות. 

תיעוד נטרול המחבל

לאחר תחקיר צה"ל התברר כי הפיגוע נעשה בשני שלבים. בשלב הראשון, המחבל הגיע עם רכבו למכולת של פלסטיני בציר שבין קריית ארבע- חברון. הוא חנה במקום, וירה מתוך הרכב עם רובה M16 מהמושב האחורי, לעבר האב ובנו שישבו ברכב. דניאל ברח למכולת ומשם דיווח על הפיגוע.

לאחר מכן, המחבל הניע את הרכב, יצא מהמקום, חנה בכפר הפלסטיני אחרי החסם וחזר רגלית למקום כעבור 8 דקות. אנשי ביטחון וחובש הצלה ללא גבולות עופר אוחנה הגיע לרכב לטפל בפצועים, ואז המחבל פתח לעברם באש ופצע אותם. יחד עם פלסטיני עובר אורח.

לאחר הפיגוע החסם נסגר, החנויות על הציר לא נפתחו הבוקר. בשלב הזה אין החלטה להשאיר את החסם סגור, אלא הוא נסגר בעקבות הפיגוע ויפתח בתום הערכת מצב. בתוך כך, בצומת בני נעים ירו מחבלים מרכב חולף אל כוח צה"ל. הלוחמים ירו אל המחבלים אך הם נמלטו מהמקום. צה"ל עושה סריקות אחרי המחבלים.

בתיעוד שפורסם הלילה נראה הרגע בו דרס הרבש"צ את המחבל. על פי התיעוד, מייד לאחר מכן חייל גולני מגדוד 51 שהיה בחופשה ירה במחבל והרג אותו. המחבל זוהה כמוחמד ג'עברי. אחיו הוא איש הזרוע הצבאית של חמאס ומשפחתו, כולה מאזור חברון, מזוהה עם הארגון. סמוך לשעה 00:40 הגיעו כוחות צה"ל לביתו של המחבל בחברון. גורם ביטחוני מסר כי ככל הנראה המחבל היה חולה סרטן שבימים האחרונים נאמר לו כי הוא עומד למות.

אסתי פרז שוחחה היום בתכנית בחצי היום בכאן רשת ב, עם דניאל חנניה, בנו של הנרצח בפיגוע, שסיפר: "אבא נפגע בתחילת הירי ואני ברחתי להתחבא במכולת, שם בחור ערבי חבש וחיבק אותי. לקח הרבה זמן עד שכוחות הרפואה הגיעו לאבא, אבל האמנתי שיחיה למרות מצבו הקשה".


בריאיון לכאן רשת ב סיפר ישראל ליאור, חובש מד"א שטיפל בפצועים ובחובש שנפגע, על רגעי האימה: "הגעתי עם עופר לטפל בפצועים והמחבל התחיל לירות עלינו. הוא צעק לי 'נפגעתי' ואז רצתי אליו, נכנסנו למחסה ונתתי לו טיפול מציל חיים בו בזמן שהירי נמשך. היינו שם במשך כמה דקות של לחץ וחוסר אונים. הוא אמר לי שהוא לא מרגיש טוב, מצבו היה קשה והידרדר אבל דאגתי כל הזמן שיהיה איתי"

ראש הממשלה יאיר לפיד קיים הערכת מצב עם שר הביטחון בני גנץ , עם השר לביטחון הפנים עמר בר לב ועם בכירי מערכת הביטחון. לפיד הנחה לתגבר את הכוחות באזור חברון ולהמשיך את הכוננות בכול הזירות.

השתתפו בהכנת הידיעה: איתי בלומנטל, רועי שרון, סולימאן מסוודה, ורד פלמן ונוב ראובני