-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עולה לנו במיליארדים: המחיר של בחירות חמישיות

עלות הבחירות הנוכחיות גבוה מ-2 מיליארד שקל, אך זה רק קצה הקרחון אם חוסר היציבות הפוליטי יימשך
ליאל קייזר
30 באוקטובר 2022
22:23

בזמן שהמערכת הפוליטית לא מצליחה להגיע להכרעה שתחזיק מעמד יותר מכמה חודשים, הציבור הישראלי ממשיך לשלם את החשבון. מערכת הבחירות הנוכחית תעלה לנו כ-2.6 מיליארד שקל. בערך 900 מיליון שקל הם עלויות ישירות: כספּי מימון מפלגות, תקציב ועדת הבחירות המרכזית, הלוואות למפלגות ועלויות הפריימריז בחלקן.


עוד 1.7 מיליארד שקל הם העלות למשק של עוד יום שבתון. הסכום הזה מצטרף לארבע מערכות בחירות שכבר עלו לנו יחד 8 מיליארד שקל, אבל זה בכלל הכסף הקטן. המחיר האמיתי הוא מחיר השיתוק, בין אם מערכת הבחירות הנוכחית תסתיים בהכרעה ובין אם נתגלגל לעוד סבב - השנה הבאה, 2023, תיפתח בלי תקציב מדינה ובלי תוכנית עבודה כלכלית בתקופה שהיא בעייתית במיוחד.

במקביל ליום הבחירות, 1 בנובמבר הוא גם היום שבו עוד גל התייקרויות צפוי לשטוף אותנו - כשהמחירונים החדשים של יצרניות ויבואניות המזון והטואלטיקה, ששולטות על המדפים בסופרים, אמורים להיכנס לתוקף.

חיים בתקופת בחירות | האזינו לעוד יום

מחירי הדירות קפצו בשנה החולפת ב-19% - תוצאה של תוכנית עבודה לא מספקת של הממשלה הנוכחית וחוסר מעש של הקודמת. ולזה צריך להוסיף את העובדה שכל הארגונים הבינלאומיים מעריכים שהשנה הבאה תהיה שנה שבה שליש מהעולם ייכנס למיתון. מצבה של ישראל אומנם גרוע פחות משל מדינות אחרות, ועדיין זה ממש לא הזמן להיקלע בו לחוסר תפקוד.