בומבך ועדס
צילומים: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"אתה מחבל בעבודה, תתבייש": קרב צעקות בוועדת הבחירות

אחרי הפרסום בכאן חדשות: המנכ"לית ביקשה לפתוח עוד קלפיות נגישות בגלל העומס, נציג הליכוד התנגד - "לא מגיעים לה שירי הלל"
מיכאל שמש
01 בנובמבר 2022
14:50

קרב צעקות בוועדת הבחירות המרכזית: המנכ"לית אורלי עדס הטיחה בנציג הליכוד וסגן יו"ר הוועדה, עורך הדין אילן בומבך: "אתה עושה הכול כדי לחבל בעבודת הוועדה בכל דרך ומתדרך עיתונאים, תתבייש לך, מעולם לא היה דבר כזה".

העימות החריף התרחש בתום ישיבה מיוחדת של נשיאות ועדת הבחירות, שבה ביקשה המנכ"לית עדס לפתוח קלפיות נגישות נוספות בשל העומס עליהן. עורך הדין בומבך התנגד נחרצות לבקשתה, על אף שהליכוד עודדה הצבעה בקלפיות האלו. לטענת המנכ"לית, בומבך מוציא שם רע על עבודת הוועדה.

> ישראל בוחרת | עדכונים שוטפים

"לא מגיעים שירי הלל לאורלי עדס", אמר בומבך לכאן חדשות אחרי העימות. "היא מורגלת רק בקבלת המחמאות. אכן הדיון הגיע לטונים גבוהים וצעקות. לא באתי הנה להיות חותמת גומי. אין כאן בוועדה פרוטוקולים על הרבה דברים ויש הרבה בלאגן".


צילום: ג'מל עוואד, פלאש 90

ביום חמישי האחרון מפלגת הליכוד פנתה ליו"ר הוועדה בבקשה לקבוע שאנשים שמצביעים בקלפיות נגישות יוכלו לעשות זאת רק בעיר שבה הם רשומים כתושבים וטענה כי הסעיף מנוצל לרעה על ידי אנשים שמתעצלים ללכת לעיר שבה הם מתגוררים, על אף שאינם מוגבלים.

יו"ר ועדת הבחירות, השופט יצחק עמית, מיהר להגיב ודחה את הבקשה: ״קיבלתי בהפתעה את המכתב, התבקשתי לפעול בניגוד לדין ולסעיף חוק מפורש״. לאחר הסירוב, במפלגה פנו שוב לשופט עמית וביקשו שיורה על טופס שבו כל מי שמבקש להצביע בקלפי נגישה יתחייב שהוא בעל מוגבלות, אחרת הוא "עובר עבירה פלילית וצפוי לתת את הדין על כך".

אחרי שדרשו להגביל את אפשרויות ההצבעה, במפלגה יצאו בקמפיין חדש ועודדו צעירים שאינם בעלי מוגבלות להצביע בקלפיות נגישות, בניגוד לחוק.

"זילות של נושא הנגישות"

יו"ר עמותת "נגישות ישראל", יובל וגנר, הגיב: "זו שערוריה ערכית שבבחירות לכנסת ה-25 חלק מהמפלגות מעודדות מצביעים לעשות עבירה פלילית, להתחזות לאנשים עם מוגבלות ולהצביע בקלפיות נגישות". לדבריו, העמותה פנתה לוועדת הבחירות בדרישה לדרוש מראשי המפלגות לעצור זאת. "מדובר בפגיעה באזרחים עם מוגבלות וביצירת זילות של נושא הנגישות לאנשים עם מוגבלות".