חגיגות במטה עוצמה יהודית
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מבנט לבן גביר: איך הפכה הציונות הדתית למפלגה השלישית בגודלה?

בנט הפר לא מעט מהבטחותיו, נמנע מעימותים וחבר לשמאל - והבייס הצביע למי שיכולים לדעתם לממש בשטח את השינוי לו הם ייחלו. הפעם הם לא סלחו, הפסיקו להתבייש ובחרו בבן גביר וסמוטריץ'
עמיחי שטיין
02 בנובמבר 2022
13:09
עודכן ב 14:58

ביישוב אפרת, שהוא מועצה מקומית עם כ-12 אלף תושבים, זכתה מפלגתו של בנט למספר הקולות הגבוה ביותר במשך ארבע מערכות הבחירות האחרונות. אפילו ב-2019, בסבב שבו חיפש בנט מאיפה לגרד את אותם 1,400 קולות כדי לעבור את אחוז החסימה, הוא היה שם הראשון. אחריו כל השאר. אבל אמש, בליל הבחירות, מפלגת הציונות הדתית גרפה שם את המקום הראשון, עם כ-2,400 קולות יותר ממפלגת הבית היהודי.

אפרת הוא יישוב דתי עם לא מעט דוברי אנגלית, שבינם לבין בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר אין הרבה קשר מעבר לכיפה שעל ראשם. אבל הדוגמה הזאת היא אירוע שחזר על עצמו בלא מעט יישובים דתיים ומוקדי חיוג של המגזר הדתי. האנשים שהצביעו בפעם הקודמת בנט וסער - הצביעו הפעם לסמוטריץ' ובן גביר.

ברעננה, עירו של בנט, מפלגת הציונות הדתית צמחה בבחירות לכנסת ה-25 ב-120% ובפתח תקווה היא הכפילה את כוחה. בגבעת שמואל, עירו של מספר 2 בבית היהודי, המפלגה צמחה ב-65.22%. בעופרה המפלגה המפלגה צמחה בכ-50% ובאלקנה ב-40%.

> האיש שמאחורי המהפך | יערה שפירא, פרשנות

> בחירות 2022 – תוצאות האמת

> בידקו: איך הצביעו ביישוב שלכם?

כן, אומנם מדובר באנשים שרצו ממשלת ימין, אבל הם לא רצו את נתניהו - ובבחירות הקודמות הם הביאו 13 מנדטים לבנט וסער. אלא שאלה הפרו מבחינתם את הבטחת הבחירות הליבתית והקימו ממשלה עם מרצ, רע"ם והעבודה. הציבור עוד איכשהו היה מוכן לסלוח, אולי, אם בנט היה מביא לציבור בוחריו ימין אמיתי כראש ממשלה חובש כיפה מהימין. אבל בנט העדיף להימנע מעימותים ו"לא לדחוף אצבע בעין", כפי שהוא ניסה לתרץ. בסוף, בוחריו ראו את הסכר של מדיניות מפלגות המרכז-שמאל נפרץ.

זה הכישלון הגדול של בנט מבחינתם: הוא לא התעמת בפומבי עם שותפיו, הוא סירב להציג ימין שאינו נתניהו, שלא מעט מבוחריו היו כמהים לו זה הוביל רבים מאותם 13 מנדטים לחזור אל גוש נתניהו - אבל לא להצביע לו. הם שמעו את ההבטחות וההצהרות, ורצו את אותו שינוי בשטח שבנט הבטיח להם ולא מומש.

> הבטחות הבחירות שהפוליטיקאים לא ממהרים לקיים

> בידקו: איך הצביעו ביישוב שלכם?

נקודה נוספת שהביאה לכך היא שבעבר רבים מאותם מצביעים התביישו להצביע בן גביר. אבל כשבמפלגות גוש השמאל פלירטטו עם בל"ד וחד"ש, מי שכינו את מחבלי "גוב האריות" שהידים, היו לא מעט שאמרו: אתם לא תטיפו לנו מוסר. כך, כנראה, הפכה מלפגת הציונות הדתית לשלישית בגודלה.