שאול אמסטרדמסקי
צילום: יונתן סינדל

עזבו אתכם ממלחמות החד פעמי: מה האתגר האמיתי של כולנו?

האוכלוסייה החרדית בישראל מהווה כ-12 אחוזים מהאוכלוסייה הכללית, וזה כמובן רק הולך וגדל. אז אם ירושלים מהווה הצצה לעתיד הדמוגרפי של מדינת ישראל - לא משנה איזו ממשלה תיבחר, היא חייבת להפסיק להתעלם מהאתגר הכלכלי-חברתי הכי גדול שיש כאן
שאול אמסטרדמסקי
02 בנובמבר 2022
21:11
עודכן ב 22:40

האתגר הכלכלי-חברתי הכי גדול של מדינת ישראל הוא שילוב חרדים בשוק העבודה. זה לא משנה בסוף כמה מנדטים בדיוק יהיו לאיזו מפלגה, כל ממשלה בישראל לא תוכל יותר להתעלם מהאתגר הזה וכולנו נמצאים בסירה הזאת.

היום האוכלוסייה החרדית בישראל מהווה בערך 12% מהאוכלוסייה הכללית, עוד 15 שנה, פי שניים מזה, 15 שנה אחר כך, פי שלושה מזה, ככה עובדת דמוגרפיה והכול בסדר למעט דבר אחד שכל גבר חרדי שני בוחר שלא לעבוד וביחד המספרים האלה לא מתכנסים.

אם אנחנו רוצים צה"ל חזק, מערכת חינוך מעולה, מערכת בריאות ושהילדים שלנו לא ישלמו יותר מיסים מאיתנו  המון גברים חרדים צריכים להיכנס לשוק העבודה. לא סתם בעבודות דחק עם שכר מינימום, אלא בעבודות ראויות עם שכר גבוה, כאלה שיעלו את רמת החיים שלהם וגם יכניסו המון מיסים לקופת המדינה.

למשל ירושלים היא סוג של הצצה לעתיד הדמוגרפי של מדינת ישראל. כבר היום בערך 75% מהאנשים שבחרו בירושלים בחרו בממשלה הנוכחית יהדות התורה, ש"ס, הליכוד והציונות הדתית. ירושלים היא אחת מהערים העניות ביותר במדינת ישראל ובכל רגע נתון שיעור התעסוקה בה מחפיר. חסרות בה אלפי כיתות לימוד, מערכת הבריאות שלה בקושי סוחבת בעלייה וכל שנה כל משלמי המיסים בכל הארץ שמים עוד מיליארד שקל בקופה שלה, רק בשביל שהיא לא תפשוט את הרגל.

זה העתיד הכלכלי שאנחנו רוצים להגיע אליו? ממש לא. הבעיה הזו היא בעיה משותפת של כולנו, הממשלה הקודמת כמעט שלא עשתה שום דבר בעניין הזה ורק ניסתה לכפות כמה צעדים קטנים. עדיף לא לעשות את זה בכפייה, אלא יחד עם ההנהגה החרדית שאולי סוף סוף תבין שזו בעיה של כולנו. במקום להתעסק בחד-פעמי ובשתייה מתוקה, נפנים ביחד שזה האתגר האמיתי של כולנו ובאינטרס שלנו, כולנו, לפתור אותו אולי בסוף זו תהיה ממשלת השינוי.