כנסת ישראל
צילום: פלאש 90

ממשלת נתניהו השישית: החל הקרב על התיקים

ש"ס צפויה לקבל ארבעה תיקים, דרעי שוקל לוותר על משרד הפנים • בליכוד עשויים להעדיף להעניק לסמוטריץ' את תיק האוצר, ולא ממהרים לתת לבן גביר את תיק ביטחון הפנים • אילו תיקים רוצים במפלגתו של נתניהו?
יערה שפירא
04 בנובמבר 2022
22:39

גם אם באופן לא רשמי, המשא ומתן הקואליציוני כבר בעצם התחיל. הערב (שישי) פורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11, על חלוקת התיקים המסתמנת בממשלת נתניהו השישית - אמנם מדובר בדרישות ראשוניות, אבל כרגע מסתמן שש"ס צפויה לקבל ארבעה תיקי שרים, הציונות הדתית שלושה תיקים ויהדות התורה אחד או שניים בלבד. אם חלוקה זאת אכן תתממש, לליכוד ייוותרו כ-18 תיקים.

באופן מסורתי, ש"ס לוקחים את תיק הפנים, אבל יו"ר המפלגה אריה דרעי כבר רומז שהוא יעדיף תיק בכיר יותר במקומו. התיק השני שצפויים לבקש בש"ס הוא תיק הנגב והגליל, וצפויים לדרוש לקבל לידם גם את משרד הדתות. כתיק רביעי סביר שש"ס תקבל את הרווחה או את תיק העליה והקליטה.

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' אומנם דרש במקור את תיק הביטחון, אבל ייתכן שנתניהו יעדיף להעניק לו את משרד האוצר - בין היתר בשאיפה להוציא את התיק הזה מהידיים של הליכוד בתקופה של משבר כלכלי. התיקים הנוספים יהיו כנראה תיקים קטנים יותר, דוגמת תיק ההתיישבות, או המשרד לענייני ירושלים, שיגיעו לאופיר סופר ואורית סטרוק. גם משרד הקליטה יכול להיות רלוונטי אם לא יגיע לש"ס.

במסגרת חלוקת התיקים, צפוי יו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, לקבל שני תיקים. האחד לעצמו והשני למספר שתיים שלו, יצחק וסרלאוף. בן גביר אמנם הראה רצון לקבל את ביטחון הפנים, אך לא בטוח שהוא יקבל אותו בקלות. התיק השני עשוי להיות תיק החקלאות.

יהדות התורה תקבל כנראה תיק אחד או שניים. התיק המרכזי יהיה כנראה תיק השיכון, למרות שקיימים במפלגה גורמים השוקלים אם להילחם דווקא על תיק הבריאות. 

לאור החלוקה המסתמנת, לליכוד יישארו כ-18 תיקים, והספקולציות והניסיונות לכוון לתפקידים בכירים כבר החלו. על תיק הביטחון מתחרים יואב גלנט ואבי דיכטר. במקביל, יתמודדו על תיק החוץ ישראל כץ ויריב לוין, הנחשב גם מועמד לתיק המשפטים. על תיק זה יתחרה עמו אמיר אוחנה, שמועמד גם לתיק החינוך.

על תיק הבריאות מתחרים יואב קיש ועידית סילמן, זכר להבטחת נתניהו אליה כשעזבה את הקואליציה. אופיר אקוניס ודני דנון ישמחו שניהם לקבל את תפקיד יושב ראש הכנסת, ושלמה קרעי ודוד ביטן נחשבים למועמדים לתפקיד יושב ראש הקואליציה.