משתתפי ועידת האקלים
צילום: רויטרס

ועידת האקלים נפתחת: "האנושות במאבק חייה"

מזכ"ל האו"ם פתח את המושב הראשון של הוועידה: "כרגע אנחנו מפסידים בקרב" • נשיא המדינה ייפגש עם הנשיא א-סיסי ויישא דברים בוועידה אחר הצהריים • על השולחן: קצב המעבר לאנרגיות מתחדשות והפחתת פליטת גזי החממה
יפעת גליק, שליחת כאן חדשות לוועידת האקלים בשארם
06 בנובמבר 2022
08:12
עודכן ב 07 נובמבר 20:07

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש נאם היום (שני) במושב הפתיחה של ועידת האקלים בשארם א-שייח'. גוטרש התייחס לכך שבקרוב יוולד בכדור הארץ התושב השמונה מיליארד, ואמר כי "האנושות נמצאת במאבק חייה, כשבידיה הפתרונות, וכרגע היא מפסידה בו". לדבריו, "הפעילות האנושית היא זו שגרמה לבעיות משבר האקלים, ופעולות של בני אדם הן גם הפתרון לאותו משבר, כדי לא להגיע למצב בלתי הפיך". 

שידור חי מנאום הרצוג

נשיא המדינה יצחק הרצוג הגיע לוועידת האקלים בשארם א-שייח', והוא מוביל את המשלחת הישראלית, בהשתתפות שרים בממשלה. עם צאתו אמר הנשיא כי יציג בנאומו בוועידה חזון למזרח תיכון מתחדש, שבמסגרתו ישראל, עם מדינות האזור, יספקו פתרונות משמעותיים בהתמודדות עם משבר האקלים.

לפני המראתו אמר הרצוג כי מדובר באירוע היסטורי במאבק להצלת האקלים, נושא חשוב מאוד בסדר יומה של ישראל. עם בואו צפוי הרצוג להיפגש עם נשיא מצריים א-סיסי ועם מזכיר האום גוטרש. בהמשך ייוועד עם אישים נוספים, בהם עבדאללה מלך ירדן, נשיא איחוד האמירויות וראש ממשלת בריטניה.

הוועידה שנפתחה אמש תימשך עד יום שישי בשבוע הבא. טקס הפתיחה יחל בנאומי מזכ"ל האו"ם, נשיא מצרים ונשיא איחוד האמירויות. אחריהם יישאו דברים כמה ראשי מדינות ומנהיגים, בהם נשיא המדינה הרצוג, שצפוי לעלות לבימת הוועידה בשעות אחר הצהריים.

ישראל הקימה בוועידה ביתן משלה ובמשרד החוץ אמרו כי הפעם זו תהיה ההשתתפות הישראלית המשמעותית ביותר מאז החלו הכינוסים הבין-לאומיים בנושא. על סדר הוועידה צפוי דיון בשאלות קצב המעבר לאנרגיות מתחדשות בעולם ומהירות הפחתת פליטת גזי החממה. עוד ידונו כיצד יש לפצות מדינות מתפתחות על נזקי האקלים שכבר התממשו. בשל תוצאות הבחירות, לפיד ביטל את השתתפותו בכינוס. הנשיא יחנוך את הביתן הישראלי וישתתף בשולחן עגול בנושא ביטחון תזונתי.

לדברי מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז, שמשתתף במשלחת הישראלית לצד השליח המיוחד מטעם המשרד לנושא שינויי אקלים גדעון בכר, "הידע והטכנולוגיה הישראליות שאנו מקדמים ברחבי העולם יסייע לנו להיות גורם משמעותי בהתמודדות עם משבר האקלים העולמי, בדגש על אזורנו שלנו. אנו מגיעים השנה למצרים ובשנה הבאה לאבו דאבי מתוך תפיסה של שיתוף פעולה אזורי עם בנות ברית, ותיקות כחדשות".


הביתן הישראלי (צילום: ליאור אסף, חברת "אסף נטו")