-

בכירים בשב"כ נגד סמוטריץ': בחר לעודד קונספירציות דווקא ביום שבו רבין נרצח

סמוטריץ' טען בנאום בטקס לזכר רבין כי שירותי הביטחון עודדו את יגאל עמיר לבצע את הרצח, בשב"כ ענו: מביעים זעזוע. יו"ר הציונות הדתית לא נשאר חייב וצייץ - "מצער ששב"כ מתנער מאחריות לכשליו ברצח רבין" • גנץ אמר בטקס: "הצעקות נגדי בכותל, כמו לפני 27 שנה" • נתניהו: "אחרי הבחירות צריך לצאת מהשוחות ולעבוד ביחד"
רועי שרון, זאב קם ועמיחי שטיין
06 בנובמבר 2022
11:37
עודכן ב 21:05

אירועי יום הזיכרון ליצחק רבין: במליאת הכנסת התקיימה היום (ראשון) ישיבה מיוחדת לציון 27 שנה לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין. יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' טען בנאום כי שירותי הביטחון עודדו את יגאל עמיר לבצע את הרצח. בכירים בשב"כ ענו לו הערב בדברים שפורסמו בחדשות הערב בכאן 11: מביעים זעזוע, דווקא ביום הזה נבחר ציבור בחר לעודד קונספירציות ולהכפיש ארגון שכל ייעודו סיכול טרור באשר הוא והגנה על ביטחון המדינה.

סמוטריץ' הגיב לגינוי החריף נגדו: "מצער מאד ששב״כ מתנער מאחריות לכשליו ברצח רבין. חוסר היכולת של גוף ממלכתי לקבל ביקורת עניינית ולתקן צריכה להדאיג כל אזרח ישראלי".

בכירים נוספים נאמו מעל דוכן הכנסת, בהם שר הביטחון בני גנץ, שאמר: "הלכתי ערב הבחירות לשים פתק בכותל וביקשתי שיבוא שלום עלינו ושיהיה שלום בינינו. קיבלה אותי חבורת אנשים בצרחות נוראיות 'רוצח'. ככה במשך 20 דקות. אלו אותן הצעקות בדיוק וזה 27 שנים אחרי. אז בואו נדבר לא רק על מה היה פה ב-27 השנים האחרונות אלא גם מה יהיה פה ב-27 השנים הבאות". 

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו הבהיר כי רצח פוליטי הוא ביטוי מזוויע של קנאות האדם: "רבין היה פטריוט ואוהב המדינה. הוא לחם למען עם ישראל ופיקד על צבאה וייצג אותה בעולם. מעל לכל הוא היה מנהיג נבחר של המדינה".

נתניהו הוסיף: "מה שאמר רבין על האחדות בעם מוסיף להיות שריר וקיים. אחרי שהסתיימה מערכת הבחירות צריך לצאת מהשוחות ולדעת לעבוד ביחד. חילוקי הדעות לא ייעלמו. מותר להתווכח ולא צריך להסכים על הכול אבל מנגד צריך לדעת על מה כן להסכים".

ראש הממשלה יאיר לפיד נאם לפניו ואמר: "רבין הבין בכוח. הוא לחם כל חייו, הוא היה רמטכ"ל מלחמת ששת הימים, הוא היה חייל של המדינה. הוא ידע שכוחה של מדינת ישראל צריך להיות בנוי על יסודות חזקים במיוחד. הכוח לא נובע מאקדחים שמנופפים בהם. זה נשקם של הפחדנים, זה נשק של מפירי החוק, זה היה נשקו של יגאל עמיר". 


"זה לא רק עניין ערכי, זה חלק מבניין הכוח. אם אין חוקים ברורים, אין שרשרת פיקוד, אין משמעת, אין יכולת לנהל את הצבא. אם כל אחד יכול לירות בכל פעם שמתחשק לו, זה לא צבא, אלה מליציות", המשיך לפיד.

קודם לכן נאם נשיא המדינה יצחק הרצוג בטקס הממלכתי בהר הרצל ואמר: "פונה למנצחים ואומר להם את מה שאמרתי לאורך השנה האחרונה גם לקודמיהם, ליריביהם הפוליטיים: אינכם חייבים לוותר על תפיסת העולם שבשמה נבחרתם; אך בה בעת - נהגו כבוד זה בזה".

הרצוג הוסיף: "המדינה לא נגמרה ולא נחרבה. יש לכבד את ההכרעה הדמוקרטית. המשיכו להשמיע את קולכם ולהיאבק על עמדותיכם, כמו בכל דמוקרטיה בריאה". 

ראש הממשלה לפיד אמר בטקס כי "אין 'אנחנו והם', רק אנחנו. רצח רבין היה נסיון התנקשות בעצם הרעיון של חיים משותפים. שרדנו אותו בקושי, אבל הפצעים עוד לא נרפאו. תפקידנו לרפא אותם כל יום מחדש. רוב מוחלט של אזרחי ישראל לא מוכנים שהשנאה תנהל את חייהם. לא מוכנים לשנוא את השכנים שלהם, את אלה ששירתו איתם בפלוגה, את מי שיושב איתם לשולחן השבת". 

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר מוקדם יותר בטקס בבית הנשיא כי גם בחלוף 27 שנים מאז רצח רבין "נדמה שלא הרבה השתנה, לא השתנה מספיק, כששוב ושוב מתגלים בחברה הישראלית סימנים מדאיגים של הסתה והשתלחות, של אלימות המכרסמת ביסודות הדמוקרטיה". הרצוג הוסיף כי הגיע הזמן להנמיך את הלהבות: "תקפנו די".

עוד אמר הנשיא בטקס שפתח את אירועי יום הזיכרון כי "ישנם סימנים שמצביעים על קושי עמוק, מהותי, ביכולת שלנו לנהל מחלוקת, ביכולת שלנו להתגבר ולנווט את מדינתנו ואת חיינו יחד, גם במציאות של חוסר הסכמה על הנושאים היקרים ביותר לליבנו".

באופן חריג, בני משפחת רבין לא נושאים השנה דברים בטקסי האזכרה הממלכתיים לראש הממשלה לשעבר. בהודעה שפרסמה הבוקר המשפחה, נמסר כי "מתוך כבוד למעמד ולהכרעה הדמוקרטית, ולשם שמירה על הזיכרון של ראש משפחתנו שנרצח, החלטנו להימנע מלהיגרר לקלחת הפוליטית בימים אלו ולוותר על נשיאת דברים".