יהדות התורה
צילום: אריה לייב אברמס, פלאש 90

יהדות התורה במסר לנתניהו: "לא נתקדם להסכמות קואליציוניות - ללא פסקת ההתגברות"

במערכות אכיפת החוק חוששים: יועמ"שים יהפכו למינוי אישי של השרים • 6 ימים לאחר הבחירות: ביידן שוחח עם נתניהו ואמר לו: ״אנחנו אחים, נעשה היסטוריה ביחד"
כתבי כאן חדשות
07 בנובמבר 2022
06:58
עודכן ב 20:55

עדכונים שוטפים

20:22 | אבי מעוז, יו"ר נעם, צפוי לבקש במו"מ הקואליציוני הקמת יחידת סמך במשרד רה"מ שתפעל כדי לחזק את הזהות היהודית ולמנוע השפעות זרות

20:15 | 6 ימים לאחר הבחירות: ביידן שוחח עם נתניהו ואמר לו:״אנחנו אחים, נעשה היסטוריה ביחד. המחויבות שלי לישראל היא בלתי ניתנת לערעור. ברכות, חבר, ודרישת שלום חמה לשרה״. נתניהו ענה: ״נביא עוד הסכמי שלום היסטוריים, זה בהישג יד. המחויבות שלי לברית בינינו וליחסים בינינו חזקה מתמיד. דרישת שלום חמה לרעייתך ג׳יל״.

20:21 | דאגה במערכות אכיפת החוק: מלבד החשש מפסקת ההתגברות, במיוחד בתנאים הנידונים עתה, ישנו חשש ממהלכים שלא מדוברים בקול רם ולא מוזכרים בדרישות בפומבי, וישנה אף מחשבה שהדבר אינו מקרי. חשש מרכזי הוא מהצעת חוק המכונה חוק היועמ"שים - הצעת חוק שקודמה לפני כמה שנים, ולפיה היועמ"שים במשרדי הממשלה השונים יהיו מינויים פוליטים: מינוי אישי של כל שר במשרדו. כך שומרי הסף, מי שאמורים לייצג את האינטרס הציבורי, עלולים להפוך למשרה בעלת הקשר פוליטי. המהלך המדאיג בזמנו הביא להתנגדות עזה של בכירי מערכת המשפט, כולל שופטי עליון בדימוס, שהגיעו לכנסת כדי להזהיר מפני החוק. הדבר לא קרה, אך החשש כאמור הוא שיקרה.

20:10 | יהדות התורה במסר לנתניהו: "לא נתקדם להסכמות קואליציוניות - ללא פסקת ההתגברות". בפגישה של חברי הכנסת של אגודת ישראל עם האדמו"ר מויז'ניץ נאמר לחכי"ם: ללא פסקת התגברות אין ממשלה. זה יותר חשוב מכל תקציב או תפקיד כי בג"ץ מתערב בכל נושא ביהדות. 

גורמים ביהדות התורה נגד יו"ר ש"ס אריה דרעי, שתומך בעמדת נתניהו להסכם קואליציוני מלא ופסקת התגברות רק אחרי הקמת הממשלה: "נראה שדרעי עובד אצל נתניהו או ח"כ בליכוד".

18:44 | יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר בתום פגישת המשא ומתן עם יו"ר הליכוד נתניהו: "הפגישה התקיימה באווירה טובה, אנחנו בדרך להקים ממשלת ימין מלא מלא. יש לנו הרבה עבודה". בן גביר ביקש מנתניהו את תיק ביטחון הפנים עם סמכויות מורחבות, את תיק החינוך או התחבורה כתיק שני ותיק נוסף קטן יותר. לבקשת נתניהו לחתום על מסמך סיכומים עקרוניים בלבד טרם השבעת הממשלה - בן גביר סירב.

18:20 | הסתיימה פגישת נתניהו-בן גביר

16:56 | יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר הגיע לפגישה עם נתניהו: "נעשה הכול כדי שתקום ממשלת ימין מלא מלא". בן גביר צפוי לסרב לבקשת נתניהו להסכים על תפקידים בלבד טרם השבעת הממשלה, ולדרוש כי גם ההסכמות העקרוניות ייחתמו טרם ההשבעה. בין היתר, יציג את דרישותיו לחוקק את פסקת התגברות ולהוסיף תקציבים למשרד לביטחון הפנים. 

 בן גביר ונתניהו נפגשים 

15:35 | ח"כ בצלאל סמוטריץ' במכתב ליו"ר מנהלת הליגה בכדורגל: משחקים בשבת - הדרה שחייבת להיפסק. צעד שאינו דמורקטי אינו ספורטיבי ואינו יהודי

15:00 | אחרי הפרסום בכאן חדשות על הסירוב של נתניהו: ראשי הארגונים במחנה הלאומי לנתניהו  – ״קודם כל פסקת התגברות״. במכתב ששלחו ראשי ארגוני המחנה הלאומי, בהובלת תנועת אם תרצו, נטען כי "ללא התגברות אין משילות". 

על המכתב חתומים ראשי הארגונים: אם תרצו, רגבים, לביא, פורום נכי צה"ל לבטחון ישראל, החזית למען דרום ת"א, הפורום המשפטי למען א"י, בידינו, ריבונות, תורת לחימה, התנועה למשילות ודמוקרטיה, מחאת הקו האדום, פורום בוחרים בחיים של המשפחות השכולות והמרכז למדיניות הגירה ישראלי.

במכתב כתבו הארגונים: "אנו מברכים אותך על ההישג הכביר עבור המחנה הלאומי. עתידה של ישראל כמדינת לאום של העם היהודי וכמדינה בכלל, מונח כעת על הכף. לפנינו הזדמנות בלתי חוזרת לתקן את מערכת היחסים בין הרשויות. זהו תנאי בסיסי להשבת יכולתה של המדינה להתקיים כמדינה דמוקרטית. רק כך נוכל להשיב את המשילות לעם. אנו קוראים לך, ראש הממשלה הנכנס להעביר עם הקמת הממשלה את פסקת ההתגברות ובכך לשקם את האמון הציבורי במערכת המשפט ובדמוקרטיה הישראלית. אין משילות בלי התגברות."

13:24 | הליכוד והמפלגות החרדיות סיכמו כבר אתמול על ביטול שלוש רפורמות שנחקקו בקדנציה החולפת והיוו מטרה לביקורת מצד הפוליטיקאים החרדים. מדובר על שתי הרפורמות שעוסקות במיסוי כלים חד פעמיים ומיסוי של משקאות ממותקים. וכן הרפורמה של שר הדתות לשעבר מתן כהנא בנושא פתיחת תחום הכשרות לתחרות. על פי הסיכום, שלוש הרפורמות הללו יבוטלו בהליך חקיקה מהיר יחסית בכנסת, בסמוך להקמת הממשלה החדשה.

10:04 | במהלך השיחות שהתקיימו אתמול דרשו סמוטריץ׳ וגפני מנתניהו להתחייב לפסקת התגברות כחלק מההסכם הקואליציוני ולהודיע שהממשלה תקדם את המהלך מייד. נתניהו ביקש לא לצאת בהצהרות בנושא ״ולחכות עם זה״. אחרי הפגישה, גורמים בגוש העריכו שנתניהו מנסה למסמס את הנושא שהיה חלק מהבטחות הבחירות של החרדים ושל סמוטריץ׳.

אתמול דווח שמועצת גדולי התורה מתנה את כניסת יהדות התורה לממשלה בתנאי שפסקת ההתגברות תצא לפועל. אמש דיווחנו שסמוטריץ׳ אף דרש מנתניהו שפסקת ההתגברות שתאושר תהיה בכל רוב של הכנסת ולא ברוב מיוחד של 61. 

09:29 | על רקע דרישתו הצפויה של יו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, לקבל את תיק החינוך, התבטא מספר ארבע ברשימתו, הרב עמיחי אליהו, על מצב החינוך בישראל: "מדינת ישראל לא צריכה לכפות על הורים את תפיסת עולמה. כשהמדינה לוקחת ילדים להורים מסורתיים ועושה שינוי גישה זה לא לגיטימי. גם בשמאל יש אנשים שרוצים חיבור ליהדות כמו שהיא".

07:00 | יו"ר הליכוד בנימין נתניהו פנה אתמול לחברי הכנסת משה גפני ובצלאל סמוטריץ' וביקש מהם להסכים לחתימה על הסכם קואליציוני בשני שלבים. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

על פי הפרסום, שלב א' ייחתם עכשיו והוא יעסוק רק בחלוקת התפקידים ותיקי הממשלה השונים ושלב ב' ייחתם תוך כדי הקדנציה, אחרי שהממשלה כבר תוקם וכל שר ייכנס למשרדו. באותו שלב ידברו גם על הרפורמות השונות במערכת המשפט, בענייני דת ומדינה ובתוכניות השונות בנושאי דיור ויוקר מחייה ושאר ענייני מהות.

המטרה בהצעת נתניהו היא לקצר את המו"מ בשלב הזה ולהמשיכו בפועל מתוך הממשלה. אלא שגם גפני וגם סמוטריץ' הודיעו לנתניהו שהם מסרבים להצעה ודורשים שלפחות נושאי הליבה שחשובים להם יידונו כבר עכשיו וינוסחו בהסכמים. זו גם הסיבה שהשניים נפגשו לאחר פגישתם עם נתניהו, כדי לתאם את התנגדותם להצעה ולוודא שהיא לא מתחילה להתקדם. היום צפוי גם בן גביר להשיב תשובה דומה ליו"ר הליכוד.

בהכנת הכתבה השתתפו כתבינו: מיכאל שמש, עקיבא ווייס, גילי כהן, עמיחי שטיין, יערה שפירא ותמר אלמוג