בצלאל סמוטריץ' והרמטכ"ל כוכבי
צילום: אוליבייה פיטוסי ונעם רבקין פנטון, פלאש 90

הרמטכ"ל כוכבי ברקע דבריו של סמוטריץ' נגד שב"כ: "רבין נרצח בגלל הסתה פראית"

ראש השב"כ לשעבר דיכטר לכאן רשת ב: להטיל רפש כזה בשב"כ, אלה מילים חשוכות, מציע לסמוטריץ' להשפיע על העתיד ולא לנסות להשפיע על העבר • יו"ר הציונות הדתית: "אין שום קונספירציה. התקשורת שוב מעוותת ומסלפת"
איתי בלומנטל
07 בנובמבר 2022
07:43
עודכן ב 20:02

ברקע דבריו של יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' נגד שב"כ בטקס יום הזיכרון לראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, הרמטכ"ל אביב כוכבי כתב היום (שני) בפקודת הרמטכ"ל כי "רבין נרצח בגלל הסתה פראית וחוסר סבלנות". כוכבי הוסיף בפקודה לזכר רבין, שנשלחה לכלל חיילי, מפקדי ועובדי צה"ל כי רבין "נרצח בגלל אובדן דרך ערכי ומוסרי". 

תגובה לדבריו של סמוטריץ' הגיעה גם מצידו של ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר, שתקף בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב ואמר: "להטיל רפש בסדר גודל כזה בשב"כ, אלה מילים חשוכות". "המודעות לכישלון באבטחה של רבין עמוקה מאוד. התחקירים שהיו לאחר מכן היו עמוקים מאוד. מניפולציות זה לא שיטת עבודה, בטח לא בשב"כ. אני הייתי מציע לסמוטריץ להשפיע על העתיד ולא על העבר", הוסיף דיכטר.

האזינו לריאיון עם ח"כ אבי דיכטר בכאן רשת ב

בתגובה לסערה שחוללו דבריו, כתב יו"ר הציונות הדתית בחשבון הטוויטר שלו כי "אין שום קונספירציה, הרוצח המתועב יגאל עמיר רצח את ראש הממשלה יצחק רבין וכולנו עדיין כואבים ומזועזעים מהרצח הנורא". חבר הכנסת סמוטריץ' הוסיף כי "כן היה מחדל גדול של המחלקה היהודית בשב״כ, וכן, עד היום הוא מסרב לקחת עליו אחריות. התקשורת כדרכה שוב מעוותת ומסלפת".

אתמול טען סמוטריץ' במליאה כי שירותי הביטחון עודדו את יגאל עמיר לבצע את הרצח. בכירים בשב"כ ענו לו בדברים שפורסמו בחדשות הערב בכאן 11: מביעים זעזוע, דווקא ביום הזה נבחר ציבור בחר לעודד קונספירציות ולהכפיש ארגון שכל ייעודו סיכול טרור באשר הוא והגנה על ביטחון המדינה.

סמוטריץ' הגיב לגינוי החריף נגדו: "מצער מאד ששב״כ מתנער מאחריות לכשליו ברצח רבין. חוסר היכולת של גוף ממלכתי לקבל ביקורת עניינית ולתקן צריכה להדאיג כל אזרח ישראלי".