טומס ניידס
צילום: אי-פי

שגריר ארה"ב בישראל לכאן חדשות: ניאבק בכל ניסיון סיפוח

תום ניידס לכאן חדשות: ארצות הברית ורוב מדינות ערב מתנגדות למהלך כזה • בנוגע לאפשרות שבן גביר יכהן כשר השיב: רק כשתוקם הממשלה יוחלט בנוגע לשיח בנושא
גילי כהן
09 בנובמבר 2022
22:29
עודכן ב 09:13

השגריר האמריקני תום ניידס שיגר אזהרה בנוגע לאפשרות שהממשלה הבאה תנסה את סיפוח שטחי יהודה ושומרון. בריאיון לכאן חדשות, שפורסם היום (חמישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, אומר ניידס כי הממשל יאבק בכל ניסיון לעשות מהלך שכזה, והבהיר: "ארצות הברית ורוב מדינות ערב מתנגדות לסיפוח". בנוגע ליו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר ושילובו כשר השיב ניידס כי רק כשתוקם הממשלה יוחלט בנוגע לשיח בנושא. 

דבריו של ניידס הגיעו כתגובה להתבטאותו של ח"כ יריב לוין מהליכוד בנושא. מוקדם יותר אמר לוין כי "היינו כפסע מהחלת ריבונות ביהודה ושומרון ואני מקווה שפחות נצהיר הצהרות ויותר נתקדם לשם במעשים". 

הריאיון המלא עם ניידס בכאן רשת ב

בנוגע לשאלה האם ישוחח עם בן גביר אמר השגריר ניידס כי הוא לא יעשה "הצהרות דרקוניות שאני לא אדבר על אף אחד, לא משנה אם זה ימין או שמאל", והוסיף כי בממשל מחכים לראות "באילו עמדות הם ינקטו, אני רוצה לראות מה הם אומרים מבחינה רטורית ואיך הם פועלים".

ניידס הדגיש כי על אף שהעבודה של השגריר היא להמשיך בדיאלוג עם גורמים ישראלים, הוא גם מתכוון להדוף דברים שארצות הברית לא מסכימה עליהם, "אבל בנקודה הזו הממשלה עדיין לא הוקמה, אז עד שנדע מי באיזה תפקיד - נחליט איזה שיח יכול לקרות".

בתשובה לשאלה האם השר העתידי איתמר בן גביר צפוי להיות מוזמן למסיבות המסורתיות לרגל יום העצמאות האמריקני ב-4 ביולי, פצח השגריר בצחוק והשיב: "יש עוד הרבה זמן, מלא דברים יקרו עד אז".

בנוגע לשיתוף הפעולה העתידי עם ממשלת ישראל הבהיר ניידס כי הוא סבור שגם הממשלה בראשות נתניהו תמשיך בפעילות עבור הפלסטינים, בין השאר בקידום רשת G4, שאלו אחד הדברים שהועלו בממשל כדי לשפר את איכות חייהם של התושבים הפלסטינים.

ניידס, שביקר שלשום במעבר אלנבי שנפתח לפעילות מסביב לשעון בלחץ אמריקני, הוסיף כי הדבר הזה 'טוב לפלסטינים וטוב לישראלים' והתעכב עקב בעיות איוש. בנוגע לבחירות בישראל ולהשלכות על היחסים עם הממשל השיב השגריר האמריקני כי "מדינת ישראל היא דמוקרטית, והיא בחרה את ההנהגה שלה. אבל יחד עם זאת - אנחנו גם צריכים לעמוד על מה שאנחנו מאמינים בו, על הערכים האמריקניים. יהיו זמנים בהם יהיו הבדלים בינינו".