עמאר אסעד

מות הפלסטיני בן ה-80: נשקלת הגשת כתבי אישום נגד לוחמי נצח יהודה

דובר צה"ל: "נמצאו חריגות בהתנהלותם, אבל לא ניתן לבסס קשר סיבתי בינן לבין מותו של אסעד" • עומר אסעד, שמחזיק באזרחות אמריקנית, מת בזמן שעוכב בידי לוחמי גדוד נצח יהודה בחודש ינואר. מפקד הפלוגה ננזף, מפקד כוח הבידוק ומפקד הכוח ששמר על המעוכבים הודחו מלחימה
איתי בלומנטל
10 בנובמבר 2022
21:46

הפרקליטות הצבאית שוקלת להעמיד לדין בכפוף לשימוע את מפקד כוח הבידוק ואת מפקד הכוח ששמר על המעוכבים בזמן מותו עומר אסעד, פלסטיני בן 80, לפני כ-10 חודשים. לפי הודעת דובר צה"ל, שפורסמה הערב (חמישי), במסגרת חקירת המקרה נמצאו חריגות בהתנהלות של השניים, לוחמים בגדוד נצח יהודה. לצד זאת, נמסר כי לא ניתן לבסס קשר סיבתי בין חריגות אלה לבין מותו של אסעד.

בתחילת השנה, במהלך פעילות של צה"ל בכפר הפלסטיני ג'לג'ילה לא הרחק מרמאללה, אסעד נמצא מת בשעות הבוקר לאחר שנחקר ועוכב בנקודת צ'ק פוסט במחסום של לוחמי גדוד נצח יהודה. המקרה עורר סערה, וגם בממשל האמריקני דרשו מישראל הסברים מאחר ואסעד הוא אזרח אמריקני. לאחר האירוע נערך בפיקוד המרכז בצה"ל תחקיר שקבע שהתנהלות הלוחמים הייתה לא ערכית ומנוגדת לרוח וערכי צה"ל. מפקד הפלוגה ננזף, ומפקד כוח הבידוק, קצין בדרגת סגן, ומפקד הכוח ששמר על המעוכבים, חייל בדרגת סמל, הודחו מלחימה.

לפני כחודש פורסם לראשונה בתוכנית "השבוע" בכאן 11 שבמשרד הביטחון יפצו את משפחתו של אסעד בסכום של 500 אלף שקלים. מדובר בהחלטה חריגה שבמערכת הביטחון מקווים שתביא לסיום האירוע החמור הזה.