-

חיידק הכולרה נמצא במאגר מים בבקעת הירדן

בחודשים האחרונים התפרץ הנגיף בלבנון ובסוריה ואף גבה קורבנות. במשרד הבריאות מבצעים בדיקות תכופות מחשש שההתפרצות תעבור גם לישראל • לאחר הימצאות החיידקים - המאגר עבר חיטוי
קטי דור
11 בנובמבר 2022
05:46
עודכן ב 08:32

חיידק הכולרה אותר אמש (חמישי) במאגר המים ירמוכים בבקעת הירדן. זוהי הפעם הראשונה בה מאתרים את החיידק בארץ, מאז ההתפרצות של מחלת הכולרה בסוריה ובלבנון. בעקבות אותה התפרצות, במשרד הבריאות מבצעים בחודשים האחרונים בדיקות בנחלי הצפון, מחשש שההתפרצות תעבור גם לישראל. לאחר הימצאות החיידקים, המאגר עבר חיטוי.

כעת החשד הוא שהחיידק שנמצא במאגר ירמוכים דומה לחיידק שמתפשט בלבנון ובסוריה. אותו מאגר אינו משמש למי שתייה ואנשים לא נוהגים לטבול במימיו. עם זאת הוא כן משמש להשקייה. 

לפי נתונים שפרסם ארגון יוניצ"ף של האו"ם, יותר מ-20,000 מקרי תחלואה של כולרה תועדו בכל רחבי המדינה, ועשרות נדבקים כבר מתו כתוצאה מהמחלה. הפעם האחרונה שהכולרה התפשטה בסוריה הייתה ב-2009, אלא שמאז סוריה חוותה מלחמת אזרחים עקובה מדם. אסד אומנם החזיר את השליטה על לא מעט שטחים, אך עדיין המדינה חרבה ומחולקת לכמה מוקדי שליטה רופפים.

הכולרה התפשטה משם גם לשכנה ממערב, לבנון, היכן ששוהים למעלה ממיליון פליטים סורים שנמלטו מהמלחמה. מאות מקרי תחלואה תועדו בארץ הארזים לראשונה משנות ה-90 וגם כמה מקרי תמותה. מדינה שגם כך נמצאת בקריסה והכולרה היא הדבר האחרון שהיא צריכה. 

בשיחה עם כאן חדשות באוקטובר האחרון, רמז הרופא הסורי מוחמד א-סאלם, כי התפשטות הנגיף צריכה להדאיג גם את ישראל: "המגפה לא יודעת גבולות. אחר כך זה התפשט ללבנון, יכול להיות זה יעבור לירדן או למדינות אחרות. הנחת המוצא הוא שהנדבק הראשון הגיע לסוריה מעיראק".