-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בוטל סופית האירוע שמשווה בין השואה ל"נכבה"

יו"ר מכון גתה בת"א שבו היה אמור להתקיים האירוע, שנדחה ליום ראשון, ביטל אותו אחרי ששוחח עם יו"ר יד ושם דני דיין • תנועת אם תרצו: "ניצחון לשפיות"
עמיחי שטיין ודב גיל-הר
11 בנובמבר 2022
13:17

אחרי שיחה בין יושב ראש "יד ושם" דני דיין ליושב ראש מכון "גתה", יוהנס אברט, הוחלט לבטל האירוע שמשווה בין השואה ל"נכבה" ונדחה ליום ראשון בעקבות הביקורת הציבורית. האירוע אורגן על ידי קרן רוזה לוקסמבורג, המסונפת למפלגת השמאל הגרמנית די לינקה, וכותרתו הייתה - ״להבין את הכאב של הצד השני: השואה, הנכבה, ותרבות הזיכרון הגרמנית״.

הערב שתוכנן מתבסס על ספרה של העיתונאית והפובליציסטית הגרמניה שרלוט וידמן שכותרתו היא "להבין את כאבם של אחרים". וידמן מטיפה לסוג של זיכרון חדש שעושה צדק עם צדדים שונים של אותו סכסוך, ו"מקדם סולידריות במקום תחרות על קורבנות". וידמן מקדמת במאמריה הכרה גרמנית לפשעים שנעשו בתקופה הקולוניאלית של המדינה, וטוענת שאין העניין מעיב על ייחודיות השואה.

באתר מכון גתה מוסבר כי "כמעט 75 שנים לאחר הקמתו, הזיכרון בישראל נותר שטח שנוי במחלוקת פוליטית. היהודים מתמקדים בשואה, בעוד הפלסטינים מתמקדים בשנה הגורלית של 1948, שבה נמלטו מאות אלפי קורבנות וגורשו על ידי לוחמים יהודים - המכונה בערבית הנכבה".

במשרד החוץ יצאו ביום שלישי נגד האירוע, שהיה אמור להתקיים במכון גתה בתל אביב יום לאחר מכן. "משרד החוץ מביע זעזוע ושאט נפש לנוכח זילות השואה הבוטה שמטרתה להכפיש את ישראל", נמסר מהמשרד. במרכז שמעון ויזנטל תקפו בחריפות את קיום האירוע ביום שבו מצוין יום השנה לליל הבדולח. לאחר מכן מסר המכון כי הוא ידחה את האירוע ליום ראשון: "אנו מצטערים שבחירת התאריך לדיון בפאנל הובילה כעת לרוגז".

בתנועת "אם תרצו" הגיבו: "ניצחון לשפיות. אנו מודים לאלפי הישראלים שהביעו את זעמם לנוכח האירוע האנטי-ישראלי. אנו מתחייבים להמשיך לפעול כדי לעצור את החתרנות המדינית הזרה של גרמניה בישראל".