-

למי קראתם שמפניה? סמוטריץ', אבישי רביב והשב"כ

יו"ר הציונות הדתית פתח השבוע תיבת פנדורה כשהאשים את שב"כ בכך שעודד את יגאל עמיר לרצוח את רבין. בתוך תגובות הגינוי האוטומטיות התברר שיש רבים שאולי לא מסכימים עם סמוטריץ', אבל בסבורים שתפקודה של המחלקה היהודית בשב"כ והפעלתו של אבישי רביב לא נחקרו עד תום
אורי לוי
11 בנובמבר 2022
22:51
עודכן ב 06:19

אבישי רביב, "שמפניה", היה האיש של השב"כ בין שורות הימין הקיצוני. עכשיו, 27 שנים אחר כך, טוען מועמד לשר הביטחון, בצלאל סמוטריץ': השב"כ הוא הזרז הממשי לרצח ראש ממשלה בישראל. וכך נולדה מחדש השאלה: האם הרוצח היה זאב בודד?

"אני יודע ממקור ראשון שאבישי רביב אמר לו 'תהיה גבר, נראה אותך'", אומר נועם פדרמן, פעיל ימין קיצוני שהיה מראשי תנועת כך. "הוא סיפר שניסה לפגוע ברבין ואז הוא לא הצליח, אז הוא אמר לו: 'אתה לא גבר, אתה לא באמת ניסית', מה זה אם לא להמריץ בן-אדם?" 

דביר קריב, בכיר לשעבר במחלקה היהודית בשב"כ, אומר שהוא לא מכיר אמירה שכזו. "זה גם לא נשמע לי הגיוני. אני גם אגיד לך יותר מזה - אני משוכנע שאם לאבישי רביב היה קצה חוט שמוביל לסיכול רצח רבין, הוא לא רק שהיה מדווח, הוא היה מדווח בשמחה", הוא הוסיף. 

ובכל זאת יש יוצאי שב"כ שיגידו: הארגון כשל, ולא רק בעניין האבטחה. ד"ר אבנר ברנע, לשעבר בכיר בשב"כ, סיפר: "חצי שנה לפני רצח רבין, סמל במילואים בשם שלומי הלוי צלצל לקמ"ן של הפיקוד, קצין בדרגת אלוף משנה, ואמר לו - 'תשמע, יש לי סיפור בשבילך על אדם שמתכוון לרצוח את רבין. שמעתי אותו מדבר על זה בשירותים בתחנה המרכזית. רצתי אחריו, הצלחתי רק לראות תימני נמוך ומקורזל'". 

ברנע המשיך: "קמ"ן פיקוד מרכז הרים מיד טלפון לראש המחלקה הרלוונטית בשב"כ ואמר לו. הם החליטו להעביר את זה למשטרה שתתחקר אותו. הבייסיק היה לפנות לאבישי רביב ולהגיד לו תשמע, קיבלנו איזה תיאור, תגיד לי מי זה. בזה היה נגמר סיפור רצח רבין. לא עשו את זה. את הדבר הבסיסי הזה".