אבו מאזן
צילום: פלאש 90

האו"ם נגד ישראל: שגריר אוקראינה יזומן לשיחה

לשכת לפיד ביקשה מהרצוג לצלצל לאבו מאזן ברגע האחרון, אך זה היה מאוחר מדי • בישראל מאוכזבים מתמיכת אוקראינה בהחלטה • לפיד: זה לא ישנה את המציאות בשטח, המהלך הפלסטיני עלול לגרום להסלמה
גילי כהן ועמיחי שטיין
12 בנובמבר 2022
18:30
עודכן ב 22:58

לשכת ראש הממשלה לפיד ביקשה מנשיא המדינה יצחק הרצוג לצלצל לאבו מאזן ברגע האחרון לפני ההחלטה נגד ישראל באו"ם, אך זה היה מעט מדי ומאוחר מדי. בחדשות השבת בכאן 11 פורסם היום (שבת) כי בישראל מאוכזבים מתמיכת אוקראינה בהחלטה, והשגריר יזומן לשיחה במשרד החוץ.


ראש הממשלה יאיר לפיד תקף את ההחלטה הפלסטינית נגד ישראל באו"ם. לפיד אמר כי "ישראל דוחה בתוקף את ההצעה. מדובר שוב, במהלך פלסטיני חד צדדי, החותר תחת עקרונות היסוד לפתרון הסכסוך והעלול לפגוע בכל אפשרות לתהליך עתידי". לדבריו, הפלסטינים מבקשים להחליף משא ומתן בצעדים חד צדדים. 

לפיד הוסיף כי "מהלך זה לא ישנה את המציאות בשטח, לא יתרום דבר לעם הפלסטיני, ועלול לגרום להסלמה. תמיכה במהלך הפלסטיני היא פרס לארגוני הטרור והקמפיין האנטי ישראלי". בתגובתו להחלטה קרא לפיד לכלל המדינות שתמכו אתמול בהצעה "לשקול את עמדתן בשנית ולהתנגד לה במסגרת ההצבעה בעצרת הכללי".

שר הביטחון, בני גנץ התייחס לנושא: "ההליכה של הפלסטינים לצעדים בבית הדין בהאג היא גול עצמי שירחיק אותם מכל הישג מדיני. כוונת האו"ם לאפשר זאת רק תפגע ביציבות באזור וביכולת להגיע להבנות בעתיד".

בית הדין הבינלאומי בהאג יגבש חוות דעת משפטית בנוגע ל"הימשכות השהות הישראלית בשטחי הגדה", כך נקבע אתמול בהצבעה באו"ם. בעקבות כך, בית הדין יקבע האם השהות הישראלית ביהודה ושומרון יכולה להיות מוגדרת כ"כיבוש מתמשך", כלומר סיפוח דה-פקטו. דבר כזה מהווה הפרה של המשפט הבינלאומי והחלטות קודמות של מועצת הביטחון.

רק 17 מדינות התנגדו להצעה - ביניהן קנדה, גרמניה, אוסטרליה, אוסטריה וגם ארצות הברית, שהפעילה לחץ כבד על מנת לנסות ולדחות את הבקשה. בהצעה תמכו 98 מדינות, מאוקראינה ועד לאיחוד האמירויות ומרוקו.