זירת הפיגוע באיסטנבול
צילום: אי-פי

המל"ל הסיר את ההנחיה לישראלים השוהים בטורקיה שלא לצאת מחדר המלון

המשטרה הטורקית תפסה את המחבלת הסורית • אור אטדגי ונטלי סוויסה שהיו במקום האירוע רצו להסתתר במלון סמוך, מיד לאחר הפיצוץ • בפיגוע נהרגו לפחות 6 אנשים ו-81 נפצעו • הטורקים מאשימים את ארה"ב בשל תמיכתם בכורדים: "כמו רוצח ששב לזירת הפשע"
איתי בלומנטל, שליח כאן חדשות לאיסטנבול
14 בנובמבר 2022
00:04
עודכן ב 13:33

הפיגוע הקטלני באיסטנבול: המטה לביטחון לאומי הסיר היום (שני) את הנחייתו מאתמול לישראלים השוהים במדינה שלא לצאת מחדר בית המלון. בהודעה שפורסמה הודגש כי גם ללא קשר לפיגוע קיימת אזהרת מסע לטורקיה ברמה 3 כי יש להימנע מנסיעות שאינן חיוניות. המל"ל הנחה על שמירת ערנות, הישמעות להנחיות כוחות הביטחון המקומיים ונקיטת אמצעי זהירות מוגברים.

שליח כאן חדשות בשטח בו אירע הפיגוע

מוקדם יותר הודיעו הרשויות בטורקיה כי עצרו לפנות בוקר את אחלאם אלבשיר כחשודה בהטמנת המטען ואיתה 46 חשודים נוספים במוערבות. אלבשיר הודתה בחקירה כי היא קשורה למחתרת הכורדית, ה-PKK, ושלוחתה הסורית PYD, עומדות מאחורי המתקפה.

תיעוד המחבלת בורחת ממקום הפיגוע לאחר שהניחה את מטען החבלה

תיעוד ממעצר החשודה בהנחת המטען באיסטנבול 

עופרה עדי, שנכחה בזירת הפיגוע, סיפרה לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "ישבתי בחוץ ופתאום שמעתי בום, צרחות בתוך האוזניים והד. הייתי בטוחה שאני מתחרשת. לא הבנתי מה קורה, היה מלא אבק ועשן, ואז ראיתי שלושה אנשים שכובים על המדרכה". עוד הוסיפה, "הייתי במרחק שני מטרים מהמחבלת, אלה שנהרגו הגנו עליי כי הפצצה פגעה בהם - אני רק קיבלתי את ההדף. רק אחר כך קלטתי שזה בעצם פיגוע".

ארצות הברית, האיחוד האירופי ואיראן פרסמו גינויים למתקפת הטרור. בתגובה מסר שר הפנים הטורקי כי "הודעת התנחומים האמריקנית היא כמו רוצח שחוזר לזירת הפשע", בשל תמיכת האמריקנים במחתרת הכורדית.

הלילה פורסם בכאן חדשות כי שתי תיירות מישראל, אור אטדגי ונטלי סוויסה מאשדוד, תועדו צועדות לצד המחבלת שהניחה את מטען הנפץ. שתי הישראליות עצרו רגע ליד אחת החנויות, וכשאירע הפיצוץ הגדול הן רצו להסתתר במלון סמוך. כשצפו מאוחר יותר בשידורי הטלוויזיה הטורקית, נדהמו לגלות בתיעוד מצלמות האבטחה שרגעים לפני האירוע עמדו צמוד למחבלת.

בפיגוע, שהתרחש במדרחוב איסתקלל שבלב בירת טורקיה, נהרגו לפחות שישה אנשים ו-81 נפצעו. מדובר באזור התיירותי בחלק האירופי של העיר בו לרוב שוהים התיירים, ביניהם גם הישראלים. משרד החוץ איתר את כלל מנותקי הקשר שהיה חשש לשלומם, אין נפגעים ישראלים באירוע.