-
צילום: פלאש 90

בזכות ולא בחסד: למה דרעי חייב להיות שר הביטחון?

הרשתות בטרפת סביב שאלת מינויו של יו"ר ש"ס לשר האוצר, אבל קבלת התיק הבכיר בסך הכול משקפת את הכוח היחסי שלו בממשלה. ובכלל, כאחד האנשים הכי ותיקים ומנוסים סביב שולחן הקבינט - דרעי צריך להיות שר הביטחון. בעקיפין, זה גם יכול לעודד השתלבות של חרדים בחברה
מיכאל שמש
14 בנובמבר 2022
22:39

בימים האחרונים הטוויטר פשוט בטרפת סביב השאלה - איך יכול להיות שיו"ר ש"ס אריה דרעי יהיה שר אוצר? האמת, דרעי לא צריך לוותר לא על האוצר וגם לא על משרד הביטחון. נשאיר את עניין הקלון לבית המשפט. ויתור על אחד התיקים הבכירים משמעותו עיוות רצון הבוחר - בכל זאת, ש"ס היא המפלגה השנייה בגודלה בקואליציה.

דרעי במשרד האוצר נראה כמו סיפור מורכב. הרפורמות שלו הולכות כולן נגד הדרג המקצועי וזה נראה כמו תוכנית שנועדה להיכשל. אבל דרעי יכול להיות שר הביטחון. יו"ר ש"ס הוא אחד האנשים הכי ותיקים, אולי גם המנוסים, סביב שולחן הקבינט בכל מה שקשור לענייני ביטחון ומדיניות. הוא היחיד סביב השולחן שישב גם בקבינטים של שמיר, רבין והלאה. סביר פלוס שהוא יידע לתמרן בין מערכת הביטחון לבין הגורמים המדיניים.

מינוי של דרעי לתפקיד שר האוצר או שר הביטחון הם לא מתנה ולא צ'ופר - זה בסך הכול משקף את הכוח היחסי שלו בממשלה, בדיוק לפי תוצאות הבחירות. בעקיפין, זה יעודד גם השתלבות של חרדים בחברה. ההסתכלות החרדית על השלטון וההסתכלות החילונית על חרדים בשלטון בדרך כלל מלאת חשדנות - ושותפות אמיתית לא בונים במשחקים כאלה. הניסיון לדחוק שר חרדי לתיק בעל ניחוח מגזרי או לתיק קטן מעביר בדיוק את המסר ההפוך.

יש כאן גם מסר חד מאוד לילד החרדי שיושב בבני ברק או באלעד ורואה את דרעי בתפקיד בכיר כל כך. אריה מכלוף דרעי, שנולד במקנס ולמד בישיבה בירושלים - הגיע לקצה הפירמידה בחברה הישראלית בדיוק לפי הכוח הפוליטי שלו. בלי מחסומים, בלי תקרות זכוכית - וזה מסר שצריך לחלחל בדמוקרטיה.