-
אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

כשלים בשגרת הפיקוד במחסום: תחקיר הפיגוע בשועפאט בו נפלה סמל נועה לזר

כשלים במהירות התגובה ובאיכותה • 3 שוטרים בקבע יודחו • התנועה הרגלית - תקלה חמורה • הרמטכ"ל: "הלוחמים פעלו באופן שאינו תואם את המצופה מלוחם במערכת הביטחון" • הרמטכ"ל החליט על הפסקת פעילות צה"ל במחסום שועפאט תוך חודש
סולימאן מסוודה ומשה שטיינמץ
14 בנובמבר 2022
19:48
עודכן ב 19:49

מג"ב ודובר צה"ל פרסמו הערב (שני) את תחקיר הפיגוע במחסום שועפאט, בו נפלה סמל נועה לזר, מבת חפר. מממצאי התחקיר עלו "כשלים בשגרת הפיקוד במחסום, במהירות התגובה ובאיכותה, ובאי-חתירה למגע עם המחבל". בעקבות התחקיר הוחלט להדיח שלושה שוטרים בקבע, לפתוח בהליך הדחה מתפקיד פיקודי לשנה של קצין מג"ב ומתן הערה פיקודית למ״פ ולמג״ד מג״ב. הרמטכ"ל אביב כוכבי קבע כי "הלוחמים פעלו באופן שאינו תואם את המצופה מלוחם במערכת הביטחון".

בתחקיר נמצא כי התנועה הרגלית במעבר, המתקיימת כדבר שבשגרה על פי נהלי המעבר, היא תקלה חמורה, ויציאת המחבל מהרכב התאפשרה כתוצאה מכך. עוד נמצא, כי למרות ששלושה מלוחמי מג״ב במעבר ירו לעבר המחבל, לוחמי מג"ב שהיו במקום הגיבו שלא כמצופה ולא בהתאם לערכי החיל.

בעקבות ממצאי התחקיר, מפקד מג"ב הורה על הגדרת רף מחייב לביצוע התרגולות במעבר, הכשרה ייחודית מקצועית למפקדי המעבר, התקנת תשתית טכנולוגית נוספת ועל קיום מנגנון פיקוח קפדני. הרמטכ"ל החליט על הפסקת פעילות צה"ל במחסום שועפאט תוך חודש. בהמשך לכך, הרמטכ"ל הנחה להגדיל את הקצאות הלוחמים למג"ב, לטובת הצבתם במשימת הבידוק במחסום שועפט. עד להכשרת הלוחמים, הורה מפקד מג"ב על הסטת פלוגת לוחמים ממג"ב איו"ש למחסום.

כזכור, לפני כחודש בוצע פיגוע ירי במחסום שועפאט, בו נהרגה סמל נועה לזר בת ה-19, נפצע קשה מאבטח בן 30 ושני לוחמי מג"ב נפצעו קל מרסיסים. המחבל הגיע למחסום ברכב עם עוד שלושה אנשים, וסיפר כי אין ברשותו את תעודת הזהות שלו. החיילים ביקשו ממנו לרדת מהרכב ולגשת לעמדה כדי לעבור בידוק. בדרכו לבוטקה הוא שלף את הנשק, ירה כ-7 כדורים לעבר החיילים והמאבטחים, וברח. 

לאחר כשבוע וחצי הגיע רגלית המחבל עודאי תמימי למחסום בכניסה למעלה אדומים, פתח בירי על חיילים שהיו במקום - וחוסל.