-
צילום: אי-פי

ארה"ב עדכנה את ישראל: נפתחה חקירה בנוגע למותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה

ה-FBI יחקור את מות עיתונאית אל-ג'זירה שנורתה למוות במאי האחרון • שר הביטחון גנץ: "טעות קשה, לא נשתף פעולה עם אף חקירה חיצונית" • בתחקיר שפרסם צה"ל נמסר כי סביר להניח שהירי בוצע מצד לוחמים ישראליים
גילי כהן ועמיחי שטיין
14 בנובמבר 2022
22:07
עודכן ב 23:02

גורמים ישראליים אישרו הערב (שני) כי ארצות הברית תפתח בחקירה בנוגע למותה של שירין אבו עאקלה, עיתונאית אל-ג'זירה שנורתה למוות בג'נין. גורם המעורה בפרטים אמר כי פנייה בוצעה אל משרד המשפטים מצד גורמים אמריקנים, ושייתכן שירצו חומרים שנמצאים בידי הרשויות בישראל בנושא.

שר הביטחון בני גנץ מסר בתגובה: "ההחלטה של משרד המשפטים האמריקני לחקור את מותה המצער של שירין אבו עאקלה היא טעות קשה. צה"ל ביצע חקירה עצמאית ומקצועית, שהוצגה לאמריקנים ששותפו בפרטים. הבהרתי לנציגי האמריקאים שאנו עומדים מאחורי חיילי צה"ל, שלא נשתף פעולה עם אף חקירה חיצונית, ולא נאפשר התערבות בענייניה הפנימיים של ישראל".

משפחתה של אבו עאקלה עודכנה על פתיחת החקירה על ידי גורמים אמריקניים רשמיים. טוני אבו עאקלה, אחיה של שירין, אמר לכאן חדשות: "מלכתחילה דרשנו פתיחת חקירה בארצות הברית. המשפחה ממתינה להודעה אמריקנית רשמית". 

בספטמבר האחרון אמר גורם צבאי בכיר כי "סבירות גבוהה יותר ששירין נפגעה בשוגג מירי צה"ל ולא מירי של חמוש פלסטיני. עדיין לא ניתן לקבוע זאת בוודאות". הפרקליטה הצבאית הראשית קבעה כי אין חשד לביצוע עבירה פלילית באירוע, ושלא תפתח חקירת מצ"ח בנושא.

ביולי הודיע משרד החוץ האמריקני כי לא ניתן לקבוע מי ירה בעיתונאית והדגיש - אין סיבה להאמין שהירי היה מכוון. ההודעה נמסרה בתום בדיקה בליסטית שעשה מומחה אמריקני במעבדת המשטרה בירושלים, לאחר שהרשות הפלסטינית העבירה לידי האמריקנים את הקליע. בהודעה האמריקנית נכתב כי מומחים בליסטיים קבעו שהקליע ניזוק קשות ולכן אין אפשרות להגיע למסקנה ברורה אם נורה מנשק שהיה בשימוש חיילי צה"ל, כפי שנטען בהאשמות כלפי ישראל.