שגריר אוקראינה בישראל
-

שיחת הנזיפה הסתיימה; קורניצ'וב הביע את אכזבתו מההימנעות של ישראל באו"ם

השיחה התקיימה בשל ההצבעה הפרו-פלסטינית של אוקראינה באו"ם • שגריר אוקראינה הביע את אכזבתו גם מהעלייה בסירוב הוויזות לאזרחי מדינתו
גילי כהן
15 בנובמבר 2022
06:53

לאחר שזומן בעקבות ההצבעה הפרו-פלסטינית של מדינתו באו"ם, הסתיימה היום (שלישי) שיחת הנזיפה בשגריר אוקראינה, יבגן קורניצ'וק, במשרד החוץ. בהודעה שפרסמה שגרירות אוקראינה לאחר השיחה, נכתב כי קורניצ'וק העביר מסרים לנציגים הישראליים לפיהם אוקראינה מאוכזבת מההימנעות של ישראל בהצבעה שהתרחשה אמש באו"ם ומהעלייה בסירוב הוויזות לאזרחים אוקראינים.

בשיחה שערך עם כאן חדשות לפני הנזיפה עצמה אמר השגריר קורניצ'וק כי הפגישה במשרד החוץ תוכננה עוד קודם להצבעה האוקראינית, אך נקבעה סופית רק לאחר מכן. הוא הוסיף גם כי הוא מתכוון להציג שאלות קשות כלפי משרד החוץ הישראלי - בין היתר במחאה על הזינוק במספר סירובי הוויזות לאזרחים אוקראיניים המגיעים לישראל.

אתמול נמנעה ישראל בהצבעה באו"ם על ההחלטה הקוראת למתן פיצויים לאוקראינה בעקבות הפלישה הרוסית. ההימנעות נתפסת כתגובה להצבעת התמיכה האוקראינית בפלסטינים.

מוקדם יותר השבוע התייחס בריאיון לכאן רשת ב ראש חטיבת ארגונים בינלאומיים במשרד החוץ, אמיר וייסברוד ואמר כי ""החלטה בהחלט מקוממת. אנחנו נמצא דרך להביע את מורת הרוח מול האוקראינים. נזמן את השגריר השבוע ונחשוב על עוד דרכים נוספות לתגובה". 

בית הדין הבינלאומי בהאג קיבל את החלטת האו"ם העוסקת בשהות הישראלית ביהודה ושומרון. בית הדין יידרש לגבש חוות דעת משפטית האם נוכחות ישראל היא כיבוש מתמשך, קרי סיפוח, ומהן ההשלכות והאחריות של המדינה במקרה זה.