כביש 5, אזור התעשייה באריאל, הבוקר
-

כך ביצע המחבל את הפיגוע באריאל – שלב אחר שלב

בפיגוע נרצחו 3 בני אדם, בהם תמיר אביחי, בן 50 מקריית נטפים שבשומרון ואב ל-6 • 3 ישראלים נוספים נפצעו קשה • הפיגוע התרחש ב-3 זירות, אחת בש"ג של אזור התעשייה, שנייה בתחנת דלק סמוכה ושלישית בכביש 5 • המחבל נוטרל
רועי שרון, איתי בלומנטל, דקלה אהרן-שפרן וכרמל דנגור
15 בנובמבר 2022
09:42
עודכן ב 14:27

שידור חי בכאן 11

שלושה בני אדם נרצחו בפיגוע דקירה ודריסה משולב בשומרון. אחד הנרצחים הוא תמיר אביחי בן 50, תושב קריית נטפים שבשומרון. תמיר הוא אב לחמש בנות ובן בגילים 29-12. שלושה ישראלים נוספים נפצעו קשה, המחבל נוטרל.

המחבל, מוחמד סאמי סוף, תושב חראס בן 18, דקר מאבטח בכניסה לאזור התעשייה אריאל ואחר כך רץ לתחנת הדלק הסמוכה ודקר אזרחים. הוא הצליח לגנוב רכב, נסע לכביש 5 ושם דרס אדם שעמד בצד הדרך. לאחר מכן התנגש בכלי רכב - ונורה למוות.

מתחילת הפיגוע עד לנטרול המחבל חלפו כ-20 דקות. בצה"ל בודקים מדוע המחבל לא נוטרל כבר בעמדת הבידוק בכניסה לאזור התעשייה באריאל. מאבטח שהיה במקום ירה באוויר ולא אל המחבל שדקר את חברו, ככל הנראה מחשש לפגוע בעוברי אורח.

דובר צה"ל, תת אלוף רן כוכב, אמר לכאן רשת ב' כי התוצאה של הפיגוע חמורה ביותר וכי האירוע היה צריך להסתיים אחרת. בתחקיר ראשון קבע מפקד האוגדה, תא"ל אבי בלוט, כי הפיגוע היה צריך להימנע או להסתיים מייד לאחר תחילתו. "נבדוק את הדרך שבה פעל המאבטח האזרחי וגם את פעילות כוחות הביטחון". עם זאת הדגיש כי עדיין יש ללמוד את הפרטים לעומק.

בראיון לאסתי פרז בן עמי בתכנית "בחצי היום", ציין דובר צה"ל כי המחבל, עבד זמן רב באזור התעשייה והחזיק בהיתר עבודה שאיפשר לו לעבוד בתחומי יהודה ושומרון בלבד. מן הפרטים הידועים עד כה עלה כי למחבל לא היה עבר ביטחוני ומעריכים כי פעל לבד. דובר צה"ל אישר כי כוחות צבא פועלים כעת בכפרו של המחבל ליד אריאל.

גורם ביטחוני אמר לכאן חדשות כי יש בשלושת השבועות האחרונים שיפור במגמת הטרור ביהודה ושומרון וירידה בכמות ההתראות ואירועי הירי נגד כוחות הביטחון על רקע הסיכולים והמעצרים. בצה"ל נערכים מחשש לפיגועי השראה שחקיינים ינסו לבצע, בין אם בסכין ובין אם כלי רכב.

חובשת רפואת חירום במד"א, אודליה שחף, שהייתה בכביש 5 סיפרה: "הייתי בדרך והבחנתי במה שנראה כמו תאונת דרכים. ראיתי פצוע שוכב על הכביש ומייד ניגשתי אליו. בזמן שהתחלתי לטפל בו שמעתי צעקות 'מחבל מחבל' וראיתי גבר רץ עם סכין רץ לכיוון שלנו. התחלנו לברוח ואנשים שלפו אקדחים. הוא הספיק לדקור גבר כבן 35 ונפגע. ניגשתי לפצוע שנדקר באורח קשה ועצרתי לו את הדימום ומהר מאוד הגיעו כוחות גדולים נוספים שלנו למקום וטיפול בנפגעים".

ראש הממשלה יאיר לפיד שלח תנחומים למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה לפצועים. "אנחנו נלחמים בטרור ללא הפוגה ובמלוא העוצמה של צה"ל, שב"כ וכל זרועות הביטחון", הוסיף ראש הממשלה. "כוחות הביטחון שלנו פועלים סביב השעון כדי לשמור על אזרחי ישראל ולפגוע בתשתיות הטרור בכל מקום ובכל זמן".

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו מסר כי הוא "מתפלל לשלום הפצועים בפיגוע הקשה באריאל ומחזק את כוחות הביטחון שפועלים בשטח". גם יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' צייץ בטוויטר: "כבר ביומה הראשון של הכנסת החדשה אנחנו מקבלים תזכורת כואבת לנושא הכי חשוב ודחוף שעל שולחננו. חייבים להחזיר את הביטחון לכל אזרחי ישראל ולהחזיר את ההרתעה שנשחקה. מאחל החלמה מהירה ורפואה שלמה לפצועים בפיגועים באריאל".