שירין אבו עאקלה

ההחלטה לחקור את מותה של שירין אבו עאקלה לא תואמה עם בכירים בארה"ב

בכיר ישראלי לכאן חדשות: ההנחיה של משרד המשפטים האמריקני לפתוח בחקירה - "התנהלות שערורייתית" • האמריקנים צפויים לבקש עזרה משפטית רשמית - ישראל הודיעה שתסרב
גילי כהן
15 בנובמבר 2022
21:34

בארצות הברית העבירו היום (שלישי) מסר לישראל לפיו הצעד של משרד המשפטים האמריקני לפתוח בחקירת מות העיתונאית שירין אבו עאקלה בג'נין לא היה מתואם במלואו עם בכירי הממשל. כך דווח בחדשות הערב בכאן 11. עם זאת, החקירה בנושא נפתחה והבירוקרטיה האמריקנית כבר החלה. 


בשבועיים האחרונים, מאז התקבלה ההודעה האמריקנית על החקירה, התנהלו שיחות קשות בין בכירים ישראלים לאמריקנים. בכיר ישראלי אמר לכאן חדשות שמדובר ב"התנהלות שערורייתית". עוד דווח בחדשות הערב שהאמריקנים צפויים להגיש בקשת עזרה משפטית רשמית, דבר שישראל הודיעה שתסרב לו. עם זאת, מדובר בצעד חריג ביותר, שיכול להביא גם לתגובה אמריקנית.

ראש הממשלה יאיר לפיד הגיב היום לראשונה לדבר החקירה ואמר בנאומו בהשבעת הכנסת כי "חיילי צה"ל לא ייחקרו בידי ה-FBI, ולא בידי אף גוף זר או מדינה זרה, לא חשוב כמה היא ידידותית". אמש אמר גורם ישראלי כי מתקיים תהליך במשרד המשפטים האמריקני בנושא, אך החקירה עצמה לא תגיע לשלב ביצועי בלי אישור של משרד החוץ בוושינגטון.

שר הביטחון גנץ אמר בתגובה כי מדובר בטעות קשה וכי ישראל לא תשתף פעולה עם החקירה ולא תאפשר התערבות בענייניה הפנימיים. לדבריו, צה"ל ערך חקירה עצמאית ומקצועית, שהוצגה לאמריקנים והם שותפו בפרטים.

כבר בחודש יולי הודיע משרד החוץ האמריקני כי לא ניתן לקבוע מי ירה בעיתונאית והדגיש שאין סיבה להאמין שהירי היה מכוון. ההודעה נמסרה בתום בדיקה בליסטית שעשה מומחה אמריקני במעבדת המשטרה בירושלים, לאחר שהרשות הפלסטינית העבירה לידי האמריקנים את הקליע. בהודעה האמריקנית נכתב כי מומחים בליסטיים קבעו שהקליע ניזוק קשות ולכן אין אפשרות להגיע למסקנה ברורה אם נורה מנשק שהיה בשימוש חיילי צה"ל, כפי שנטען בהאשמות כלפי ישראל.