החללית ארטמיס
צילום: רויטרס

באיחור קל: משימת "ארטמיס 1" שוגרה לירח

דליפת הדלק בחללית שאמורה לטוס סביב הירח תוקנה - נאס"א הצליחה לשגר אותה בהצלחה • על גבי הסיפון צפוי להיערך ניסוי שפותח על ידי חברה ישראלית
איתמר מרגלית
16 בנובמבר 2022
08:31

לאחר שהודיעה היום (רביעי) כי שיגורה המתוכנן של משימת "ארטמיס 1" יידחה בשל דליפת דלק, נאס"א הצליחה לשגר בהצלחה ובאיחור קל את החללית הבלתי מאויישת לירח. בסוכנות החלל נאלצו להתמודד עם התקלה בשעות הבוקר, וגם לאחר שטופלה על ידי הצוותים הטכניים, נותר החשד כי לא יצליחו לעמוד בזמני השיגור שתוכננו. 


הדחייה הנוכחית של משימת ארטמיס בשל תקלות טכניות היא אינה הראשונה שעליה הודיעה נאס"א. בסוף חודש אוגוסט האחרון, התמודדה סוכנות החלל עם תקלה באחד המנועים ודליפה במיכל הדלק של המימן הנוזלי, שאילצה אותם לעצור את שעון הספירה לאחור לשיגור נעצר 40 דקות לאחר הזיהוי. חודש לאחר מכן, דחתה בשנית את השיגור בשל קשיים טכניים.

במהלך המשימה, יתבצע על גבי סיפון האוריון ניסוי של חברת StemRad הישראלית, במימון סוכנות החלל הישראלית ובשיתוף מקבילתה הגרמנית. במסגרת הניסוי יוצבו בחללית הבובות זוהר והלגה, שיבדקו את ההגנה מקרינה באמצעות אפוד ה-AstroRad. האפוד נועד להגן על גופם של אסטרונאוטים בחלל העמוק בדרכם לירח ולמאדים. הצלחת הניסוי תגביר את הסיכוי שהטכנולוגיה הזו תהפוך לסטנדרט במשימות חלל עמוק עתידיות לירח ולמאדים.

תוכנית ארטמיס (Artemis Program) היא פרויקט דגל של נאס"א, שתכליתה להנחית בני אדם על הירח, להקים עליו מושבה אנושית ולהופכו לתחנת מעבר למשימות מאוישות לחלל העמוק בכלל ולמאדים בפרט. שילוב הטכנולוגיה הישראלית בארטמיס-1 סולל את הדרך לשילוב של חברות חלל ישראליות נוספות במשימות ארטמיס העתידיות, ושם אותנו על מפת שחקניות החלל המובילות בעולם.

תגיות:
חלל
,
נאס"א