מקום נפילת הטילים שפגעו בכפר הפולני

טיל רוסי, טיל אוקראיני או טיל אוילנשפיגל - מלחה"ע השלישית נדחתה לפי שעה

ובכן, נפל דבר על אדמת פולין ולמעשה לראשונה על אדמת נאט"ו. עכשיו, נשאלת השאלה - מה זה והאם פנינו להסלמה באירופה
דב גיל-הר ודני צגאו, אוקראינה
16 בנובמבר 2022
09:51

לפני שמקבלים את ההודעה האמריקאית ככתבה וכלשונה (טיל מיירט אוקראיני ולא שני טילי שיוט רוסיים) נזכיר שגם כשהרוסים (כנראה) פוצצו את צינורות הנורדסטרים 1 ו-2, המערב הבליג וחשק שפתיים. נראה היה שהגרמנים העדיפו שהיה מתברר שלהקת כרישים טורפים נגסה בצינורות הגז, מאשר להתייצב בפני האמת המרה: הכרזה על חבלה רוסית בצנרת פירושה עימות מזויין עם רוסיה - ופירושו, חלילה, מלחמת עולם שלישית-גרעינית.

פז׳וודוב הוא שם העיירה הפולנית הסמוכה לגבול עם אוקראינה, שם התרחשה אתמול התקרית שגרמה למותם של שני אזרחי פולין. אבל בעיקר לאפשרות של הסלמת העימות וחלילה להתלקחותו בין רוסיה למדינות נאט״ו. אין ספור פעמים בעבר הבהיר המערב כי אין לו עניין להיכנס ללחימה באוקראינה, אבל גם שיגן על כל סנטימטר מאדמת נאט"ו. אז אמר.

התגובות ככלל לא איחרו לבוא: אורסולה פון דר ליין, נציבת האיחוד האירופי, כתבה שהיא ״בהלם מהדיווחים על הפגיעה בפולין״. נשיא צרפת מקרון אמר ש״ישיבת ה-G-20 הבוקר תהיה רגע חשוב״, ונשיא אוקראינה, זלנסקי ניסה ככל יכולתו לצרף את נאט"ו למלחמה:

״אמרנו שהטרור הרוסי אינו מוגבל לגבולות המדינה שלנו. הוא כבר מתפשט לשטחה של מולדובה והיום פגעו טילים רוסיים בפולין. צריך להעמיד את הטרוריסט הרוסי במקומו״. אבל לא על פי זלנסקי יישק דבר, עם כל הכבוד.

רוסיה הכחישה מיד והאשימה כמובן את אוקראינה בפרובוקציה, אבל זה מה שעשתה תמיד מאז היום הראשון: ״לא נעשו שום תקיפות נגד מטרות בקרבת הגבול האוקראיני-פולני באמצעות כלי-נשק רוסיים. לצילומי כלי רכב ההרוסים שפורסמו אין שום קשר להפעלת נשק התקפי מצידה של רוסיה״.

נשיא פולין שוחח אתמול עם מזכ״ל נאט״ו ינס סטולטנברג, וביקש ממנו להפעיל את סעיף 4 לאמנת נאט״ו שמאפשר לכל חברה להעלות על שולחן הדיונים כל נושא "כשהשלמות הטריטוריאלית, העצמאות המדינית או הביטחון שלה מאוימים", עדיין לא ביקש את הפעלת סעיף 5, שמחייבת את חברות נאט״ו לצאת להגנת המדינה המותקפת. ואכן נקבעה פגישה של 30 שגרירי המדינות השונות במטה נאט"ו לדיון מיוחד בפרשה.

אבל לאחר עשרות אם לא מאות הצהרות של ראשי ברית נאט״ו שהברית תגן על כל סנטימטר מאדמתה, איך יורדים מהעץ הזה בלי לגרום לרוסיה לחרחר בבוז ואולי אפילו להתחיל טפטוף נוסח חמאס שכל כך מוכר לנו?

נמצא הפתרון: טיל אוקראיני מיירט. שלושה גורמים אמריקנים שונים, לא פחות טרחו לעדכן את סוכנות הידיעות AP שההערכות הראשוניות מצביעות על כך שהטיל שנחת בפולין נורה ע"י כוחות אוקראינים בניסיון ליירט טיל רוסי. אותם גורמים דיברו באופן אנונימי, ואפשר לראות בזה השלמה לדברי ביידן הלילה שלא סביר להניח שרוסיה היא זו שירתה את הטיל.

אז מה אם ההערכה האמריקנית החדשה סותרת לכאורה הערכה מוקדמת יותר, שצוטטה ע"י גורם ביון אמריקני, לפיה, טילים רוסיים חצו לעבר פולין.

היה צריך אובדן של 2,500 חיילים וכמה משחתות בפרל הרבור כדי לצרף את ארצות הברית למה שהפך למלחמת העולם השנייה. כנראה שמותם של שני איכרים פולנים לא יצית את מלחמת העולם השלישית, גם אם יהיה צורך להאשים בכך את טיל אוילנשפיגל.