כריס המסוורת', ארכיון

אחרי הגילוי הרפואי: כריס המסוורת' לוקח פסק זמן ממשחק

השחקן האוסטרלי התבשר כי הוא בעל נטייה גנטית מוגברת למחלת האלצהיימר • מי שגילם את גיבור העל תור בסרטי "מארוול", גילה על כך במסגרת צילומי סדרה תיעודית חדשה של רשת דיסני+
אלון פרוכטר
19 בנובמבר 2022
03:06

אחרי שורה ארוכה של סרטים בהם כיכב בתקופה של יותר מעשור, שחקן הקולנוע האוסטרלי כריס המסוורת' מתכוון להוריד את הקצב. בריאיון שפורסם אמש (שישי) במגזין "ואניטי פייר", אמר המסוורת' כי הוא לוקח הפסקה לאחר שהתבשר כי יש לו נטייה גנטית לאלצהיימר. את הבשורות על כך קיבל המסוורת' בזמן צילומי הסדרה התיעודית "חסר גבולות" (Limitless) שעלתה השבוע בשירות הסטרימינג דיסני+.

"זה עורר בי משהו שרצה לקחת פסק זמן", אמר המסוורת' בריאיון. "מאז שסיימנו את התוכנית, השלמתי את כל הדברים שהתחייבתי אליהם. כשאשלים את מסע יחסי הציבור של התוכנית, אחזור הביתה להעביר הרבה מאוד זמן בחופש. להיות עם הילדים ולהיות עם אשתי".

הגילוי הרפואי של המסוורת' נחשף בפרק החמישי של הסדרה התיעודית. למעשה, המסוורת' נושא שני עותקים של הגן APOE4, אחד מאמו והשני מאביו, גן שמחקרים קשרו לסיכון מוגבר למחלת האלצהיימר. אחד מכל ארבעה בני אדם נושא עותק אחד של הגן, אבל רק שניים עד שלושה אחוזים מהאוכלוסייה נושאים את שניהם. כך על פי מחקר שפרסמו "המכונים הלאומיים לבריאות" (NIH) בארצות הברית בשנה שעברה.

"אני לא פורש ממשחק", הבהיר המסוורת' בריאיון. אבל ציין כי סבא שלו מתמודד בשנים האחרונות עם המחלה, שכעת מתברר שלו עצמו יש סיכוי גבוה פי 10-8 לפתחה. הוא הוסיף בריאיון כי בדיסני דנו איתו באפשרות לגנוז את הגילוי הרפואי מהסדרה, אם כי הוא היה זה שלבסוף התעקש לשדרו. "אם זה יגרום לאנשים לטפל טוב יותר בעצמם ולהבין שיש מה לעשות - זה פנטסטי".

בעקבות הגילוי הבין המסוורת' שכעת הוא יכול לנקוט בצעדי מניעה מהותיים לעיכוב המחלה, כמו להקפיד על שינה מסודרת, כושר, תזונה והורדה של רמת המתח. "לא הייתי מודע לשום דבר מזה. עכשיו אני מרגיש אסיר תודה על כך שיש לי את כל הכלים לעבוד על עצמי בצורה הטובה ביותר".

המסוורת', בן 39, חזר לאחרונה ליקום הקולנועי של מארוול כשגילם שוב את גיבור העל תור בסרט "תור: אהבה ורעם" שיצא בקיץ האחרון. בשנת 2023 יעלה בנטפליקס Extraction 2 בכיכובו ובחודש מאי 2024 ייצא הסרט "פיוריוסה", סרט מקדים בעלילתו לאירועי הסרט "מקס הזועם: כביש הזעם". צילומי הסרטים כבר הושלמו. המסוורת' לא חשף כמה זמן יימשך פסק הזמן.