תקיפה בסוריה, ארכיון

סוריה: ארבעה נהרגו בתקיפה ישראלית במרכז המדינה

הצבא הסורי הודיע שחיל האוויר הישראלי תקף כמה עמדות צבאיות מהים התיכון • מערכות הנ"מ הופעלו בניסיון ליירט את הטילים • נגרמו נזקים
רועי קייס ואליאור לוי
19 בנובמבר 2022
07:21
עודכן ב 10:35

צבא סוריה הודיע היום (שבת) כי ארבעה מאנשיו נהרגו ועוד אחד נפצע בתקיפה ישראלית במרכז המדינה ובאזור החוף. לפי ההודעה, בשעה 06:30 בבוקר חיל האוויר הישראלי תקף כמה עמדות צבאיות מהים התיכון. מערכות הנ"מ הופעלו בניסיון ליירט את הטילים. בתקיפה נגרם גם נזק.

המרכז הסורי לזכויות אדם, גוף אופוזיציה היושב בלונדון, דיווח כי התקיפות בוצעו באזורים לאטקיה, מסיאף וחמה וכן באזור שנמצא בין טרטוס לחומס. לטענת המרכז, התקיפה המשמעותית ביותר בוצעה באזור מחוז חומס, באזור שבו לא נרשמו תקיפות בעבר.

סוריה האשימה את ישראל בביצוע תקיפה אווירית בשטחה גם ביום ראשון האחרון. לפי הדיווחים התקיפה הייתה באזור שדה התעופה א-שעיראת שליד העיר חומס. מרכז המעקב הסורי, ארגון אופוזיציה היושב בבריטניה, דיווח כי התקיפה כוונה לעמדות של ארגון חיזבאללה הלבנוני. לפי צבא סוריה, בתקיפה נהרגו שני אנשי צבא ושלושה אחרים נפצעו.

תחנת הרדיו "שאם אף-אם" המזוהה עם המשטר, דיווחה על הפעלת מערכות ההגנה האווירית של צבא סוריה נגד מטרות עוינות בפרברי העיר. על פי הדיווח מערכות ההגנה יירטו כמה טילים אשר כוונו למטרות באיזור שדה התעופה. 

מקורות צבאיים אמרו כי הבסיס האווירי, בשייראט, שימש לאחרונה את חיל האוויר האיראני. מקור צבאי אנונימי אמר שהתקיפות כוונו למסלול הנחיתה בבסיס האווירי שנמצא דרומית מזרחית לעיר חומס. המסלול והמתקנים התת-קרקעיים בשייראט, כולל מקלטי מטוסים, עברו שיפוץ והרחבה על ידי צבא רוסיה בשלוש השנים האחרונות, אמר הגורם הצבאי. לרוסיה, המחזיקה נוכחות צבאית גדולה בסוריה, יש כוחות המוצבים בסמוך לבסיס האוויר שאייראט ומשתמשת בבסיס, כך אומרים מקורות ביטחוניים.