אילוסטרציה
אסתר רוביאן, פלאש 90

אם החיילת שהותקפה בחברון: כואב כשזה בא מיהודי

"הכו אותה רק כי היא היתה על מדים, אלה לא אנשים מהיישוב, זה נוער שבא לעשות בלאגן, זה מיעוט", סיפרה האם בריאיון המלא עם אסתי פרז בכאן רשת ב
בחצי היום עם אסתי פרז
20 בנובמבר 2022
11:49

ליבה, אמא של החיילת שהותקפה בשבת חיי שרה בחברון, התראיינה הבוקר (ראשון) לאסתי פרז בכאן רשת ב בתוכנית בחצי היום וסיפרה על תקיפת ביתה, המתגוררת בתל רומיידה, ביישוב היהודי בחברון. האם סיפרה כי היא מאוכזבת מעצם היותו של התוקף יהודי. "היא נכנסה לסיור בקסבה", סיפר האם, "ומי שהגיע אליה נגח בה והרביץ לה עם מקל. כשזה בא מיהודי זה כואב, הרביצו לה כי היא היתה במדים של צה"ל, לא כי היא עשתה משהו".

לפי דבריה של האם, התקיפה לא היתה צפויה: "הוא תקף בלי שום סיבה, היא לא הייתה מעורבת בשום דבר. היה נראה בחור צעיר, עם כיפה, פאות, וחולצה לבנה של שבת". אחרי שהכה אותה, סיפרה האם כי, "מיד הגיעו גם יהודים וגם חיילים שהיו במקום והפרידו, הוא ברח ולא הצליחו לתפוס אותו". אחר כך, סיפר ההאם, "היא בכתה, והלכה לתאג"ד לקבל טיפול ראשוני".

הריאיון המלא עם אמה של החיילת

לפי דבריה של ליבה, מדובר במקרה שלא מאפיין את תושבי המקום: "אנחנו תושבים בתל רומיידה, אלה לא אנשים מהיישוב, מדובר בנוער שבא לעשות בלאגן, זה מיעוט", אמרה האם והוסיפה, "אנחנו בחברון נגד המעשים האלה, אנחנו מחנכים את הילדים שלנו נגד אלימות. היתה אוירה טובה כל השבת".

בסיום הסבירה למה חשובה לה שבת חיי שרה בחברון, "זו שבת שמביאה לנו הרבה כוחות, כשעם ישראל מגיע לחברון זה מעודד אותי, ולמרות המצב הבטחוני באים לכאן לעודד אותנו". לשאלה האם ראש הממשלה לפיד או שר הבטחון צלצלו, היא ענתה שלא, והוסיפה: "בן גביר צלצל. אני לא מצפה לכלום מאף אחד, אני תומכת בבת שלי. היא תחזור לשגרה שלה, זה יותר חשוב לה מכל דבר אחר, היא גאה להיות חיילת".

התקיפה קרתה במהלך שבת "חיי שרה", כ-31 אלף יהודים הגיעו לעשות את השבת בחברון וקריית ארבע, ונכנסו בצורה מתואמת ובליווי של צה"ל ומג"ב לקבר עתניאל בן קנז בצד הפלסטיני.

לדברי גורם ביטחוני, בזמן צעדת היהודים לקבר, הם זרקו אבנים וחפצים לעבר פלסטינים, הפכו שולחנות של חנויות, שברו חלונות וגרמו נזק לרכב. ידוע על לפחות שני פצועים פלסטינים שפונו לבית חולים. בהמשך גם פלסטינים יידו אבנים לעבר יהודים. כוחות הביטחון הפרידו בין הצדדים והשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות.