מייקל ג'יי פוקס עם וודי הרלסון, הלילה
צילום: רויטרס

מייקל ג'יי. פוקס קיבל פרס אוסקר על מאבקו בפרקינסון

"אתם גורמים לי לרעוד", התבדח עם הקהל שקיבל אותו במחיאות כפיים סוערות • קרן המחקר שהקים לחקר המחלה גייסה עד כה יותר ממיליארד דולר • מלבד פוקס, זכו בפרס אוסקר למפעל חיים הפזמונאית דיאן וורן והבמאים פיטר וויר ואוזאן פלסי
אלון פרוכטר
20 בנובמבר 2022
15:58

האקדמיה האמריקנית לקולנוע העניקה הלילה (ראשון) את פרסי "אוסקר המושלים" בלוס אנג'לס. בטקס שמתקיים זו השנה ה-13, הוענקו פרסי מפעל חיים לפזמונאית דיאן וורן ולבמאים אוזאן פלסי ופיטר וויר. בנוסף, פרס אוסקר על שם ז'אן הרשולט לפעילות המוניטרית הוענק לשחקן מייקל ג'יי פוקס.

אל אולם הכנסים של מלון פיירמונט סנצ'ורי פלאזה, הגיעו כוכבי הסרטים הבולטים של עונת האוסקרים הקרובה, בהם פול דנו ומישל וויליאמס מהסרט "הפייבלמנים" של סטיבן שפילברג, ג'ניפר לורנס מהסרט Causeway, קייט בלאנשט מ-Tár של טוד פיליפס, ברנדן פרייזר כוכב הסרט "הלוויתן" ולורה דרן מהסרט "הבן". מלבדם נכחו בקהל גם שר, טום הנקס, רון הווארד, אוליביה ווילד, פלורנס פיו, מרגו רובי וזוכת האוסקר של השנה שעברה ג'סיקה צ'סטיין.

וודי הרלסון מעניק למייקל ג'יי פוקס את פסלון האוסקר, הלילה

בהודעת האקדמיה על זכייתו בפרס שהוכרזה לפני ארבעה חודשים, נמסר כי "התמיכה הבלתי נלאית של פוקס בחקר מחלת הפרקינסון, לצד האופטימיות חסרת הגבולות שלו, מדגימות את ההשפעה של אדם אחד על שינוי העתיד עבור מיליונים". בין מקבלי הפרס שמוענק מאז 1956 נמנים פרנק סינטרה, אודרי הפבורן, אליזבת טיילור ופול ניומן.

השחקן וודי הרלסון הציג את פוקס בנאום מרגס במיוחד. "הוא לא בחר להיות חולה בפרקינסון או פעיל למען החולים בה, אבל גם כאן הוא נתן את ההופעה הטובה ביותר בחייו", אמר. פגיע, אבל לא קורבן. סמל להשראה וקול ייחודי בסיוע למציאת תרופה למחלה. 'קרן מייקל ג'יי פוקס לחקר פרקינסון' גייסה עד כה יותר ממיליארד דולר למען המטרה הזאת. מייקל ג'יי פוקס מהווה את הדוגמה האולטימטיבית איך להילחם ואיך לחיות, והיום הוא מוערך בזכות הפעילות שלו כמו על כישרון המשחק שלו".

פוקס התקבל אל הבמה במחיאות כפיים סוערות של הקהל שעמד לכבודו על רגליו. "אתם גורמים לי לרעוד", התבדח פוקס הנרגש כשעלה אל הבמה. "זה כבוד בלתי צפוי לחלוטין, ואני באמת אסיר תודה. כל מה שהישגתי לאורך חיי - ההצלחה, חיי עם אשתי והמשפחה שלי - כל אלו הכינו אותי לאחריות ולהזדמנות שהוטלה עליי. זאת מתנה".