אהרון חליוה
צילום: דובר צה"ל

ראש אמ"ן: האיראנים שוקלים לפגוע במשחקים בקטאר

האלוף אהרון חליוה אמר בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי: "מה שמונע מהאיראנים לתקוף - חשש מהתגובה הקטארית"
איתי בלומנטל וגילי כהן
21 בנובמבר 2022
14:17

ראש אמ"ן, האלוף אהרון חליוה, אמר היום (שני) בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי: "האיראנים שוקלים לפגוע במשחקים בקטאר, מה שמונע מהם זו המחשבה איך הם יגיבו". על החיבור בין רוסיה לאיראן הוא הוסיף: "לאיראנים יהיו דרישות רבות מהרוסים, מקווה שהם ידעו לאזן חלק גדול מהן. לא מזהה התערבות רוסית בחופש הפעולה של ישראל".

״צריך לוצר שאיראן על כל המגרש, גם מתחת למגרש. צריך להסתכל על ההתרחשויות המהירות ואת עוצמתן", אמר חליוה והוסיף, "בלונדון מתכוננים למתקפה איראנית והם יודעים על מה הם מדברים. ארה"ב מתכוננת לטרור איראני. אני לא משוכנע שהעולם מבין עדיין את העוצמה שהאיראנים מביאים ברמה הגלובלית".

עוד אמר חליוה כי ככל שהלחץ הפנימי והחיצוני על איראן גובר, התגובה האיראנית לאירועים שונים אגרסיבית יותר. יש לצפות לפעולות אגרסיביות יותר של איראן באזור ובעולם. "אני אומר לכם שהאיראנים שוקלים כעת לפגוע גם במונדיאל בקטאר. הם חוששים מתגובת הקטארים", אמר.

בנושא תכנית הגרעין של איראן אמר ראש אמ"ן: "איראן מתקדמת להעשרה ב-90 אחוז, והחלטת הקהילה הבין לאומית בהקשר הזה תהיה דרמה גדולה. המדינה היחידה שפועלת מול התוקפנות האיראנית היא ישראל. מה יחליט הדרג המדיני כאן אל מול ההמלצות- זה לא תפקידי להעריך."

האלוף חליוה התייחס לקשר שבין איראן לרוסיה, ולסיוע שלה לצד הרוסי במלחמה באוקראינה. לדבריו, האיראנים ידרשו תמורה לסיוע שהגישו לרוסים, אשר יכולה להגיע בצורת סיוע פיננסי, אך גם בצורת מודיעין ונשק. עם זאת הוסיף, כי הוא לא מזהה התערבות רוסית בחופש הפעולה של ישראל.

לגבי הקשר שבין איראן וחיזבאללה אמר חליוה: "חיזבאללה ונסראללה הם מזמן לא שלוחים של איראן אלא חלק מרכזי בקבלת ההחלטות באיראן. זה כבר לא הדיון של מגן לבנון או העדה השיעית - חיזבאללה הוא הציר".

בסוף דבריו התייחס ראש אמ"ן לזירה הפלסטינית וציין: "אנו מזהים טביעות אצבע איראניות גם בזירה הפלסטינית, בדגש על יהודה ושומרון. המחשבה היא שזה יכול להעסיק את ישראל על חשבון דברים אחרים. לונדון, ג'נין ושכם, חד הם בראייה האיראנית".