מבחנות

בדיקה שמבטיחה: אחד מכל חמישה יינצל מסרטן ריאות

כמה זמן לאחר הפסקת העישון יורד הסיכוי לחלות? האם עישון פסיבי הוא עדיין גורם סיכון משמעותי? ומהי הבדיקה שיכולה להציל חיים בקרב המעשנים? ד"ר מוסקוביץ, מנהלת השירות לגידולי סרטן ריאה בבי"ח בילינסון, עונה על הכל
בחצי היום עם אסתי פרז
21 בנובמבר 2022
17:57

לכבוד חודש המודעות לסרטן הריאות ד"ר מור מוסקוביץ, מנהלת השירות לגידולי ריאה בבי"ח בילינסון, מסבירה היום (שני) בראיון לאסתי פרז ב"בחצי היום" כי עישון הוא הגורם המרכזי לסרטן ריאות. בין היתר, היא תדון בשאלות כמו: כמה זמן לאחר הפסקת העישון יורד הסיכוי לחלות? האם עישון פסיבי הוא עדיין גורם סיכון משמעותי? ומהי הבדיקה שיכולה להציל חיים בקרב המעשנים?

האזינו לראיון בכאן רשת ב

מוסקוביץ מספרת על הקשר בין סרטן לעישון: "אנחנו מדברים על 80 אחוז מכלל המטופלים שהם מעשנים כרגע, או לפחות בעלי היסטוריה של עישון". כשמדובר בעישון אקטיבי אין ספק, אך באשר לעישון פסיבי התשובה לא חד משמעית. "בעבר הוא נחשב גורם סיכון יותר מובהק. היום קצת פחות בטוחים לגבי התפקיד שלו" אמרה.

"סרטן ריאות הוא סרטן פנימי, אין גוש שאפשר למשש כמו בסרטן השד, לכן רוב החולים מתגלים בשלב מאוחר שהיכולת לרפא את המחלה היא נמוכה". לדבריה של ד"ר מוסקוביץ, כבר עכשיו אמורה להתחיל תוכנית לאבחון מוקדם של סרטן ריאות לקהל המעשנים, באמצעות בדיקת סי טי פשוטה "זוהי בדיקה אחת לשנה למטופלים שמעשנים. הבדיקה הזאת הראתה הפחתה לתמותה בסרטן ריאות בעשרים אחוז. כלומר אחד מכל חמישה אנשים שנבחנים לסרטן ריאות לא ימות, זה מציל חיים".

הדרך המניעתית היעילה ביותר לדבריה היא מניעת עישון. מספר מחקרים הראו שמטופל שמעשן הוא בעל סיכון גבוה לחלות בסרטן ריאות לעומת אדם שלא מעשן, אך חמש שנים לאחר הפסקת עישון הסיכון יורד קצת. "שווה להפסיק לעשן כי הסיכון לסרטן ריאה יכול לרדת אחרי כמה שנים".

איכות חיים זה נושא שהוא חשוב מאוד בקרב חולי סרטן הריאות וסרטן בכלל, טיפולים מהסוג הזה קיימים בארץ מספר שנים והיעילות שלהם הוכחה, הבעיה היחידה היא שכרגע הם לא מועמדים להיכנס לסל הבריאות. "במעשנים אנחנו יכולים לטפל באימונותרפיה - טיפול שעובד על מערכת החיסון ומעודד את הפעילות של מערכת החיסון כנגד הגידול. הטיפולים האלה נכנסו למעשה לטיפול הסטנדרטי במחלה גרורתית, אבל בשנה האחרונה ראינו שהם עוזרים גם במחלה מוקדמת לפני או אחרי ניתוח ונתנו תוצאות טובות".

נתון אחד שאינו מעודד הוא ש-14% מסרטני הריאה קשורים לזיהום אוויר. לעומת עישון, אין דרך יעילה למנוע סרטן שנגרם כתוצאה מסיבה זו. רוב האנשים היום גרים באזורים עם זיהום אוויר גבוה, "היום אנחנו יודעים לכמת ולקשר את זיהום האוויר לסרטן ריאה יותר טוב מבעבר למנוע לצערי לא. רובנו נמצאים באזורים שבהם זיהום האוויר הוא מעל הרצוי".

סרטן ריאה הוא אחד מהסרטנים הידועים לשמצה בשל השכיחות שלו. בישראל מספר המטופלים החדשים עומד על כ-2,700 בשנה. "רוב המטופלים הם גברים, אבל שיעור הנשים הולך ועולה בהדרגה באותו יחס לשיעור העישון. המספרים קצת בעלייה למרות שמבחינת אחוזים מדברים על שיעורים שהם יחסית קבועים בשנים האחרונות הייתה ירידה לפני כעשור אבל היא נבלמה", אמרה ד"ר מוסקוביץ.