נגיד בנק ישראל אמיר ירון

אחרי העלאת הריבית - הנגיד מתעקש: "מבין את הכאב, אך חייבים לשמור על היציבות"

בנק ישראל העלה את הריבית בחצי אחוז בפעם השישית ברציפות. פרופ' אמיר ירון מסביר מדוע הצעד הכרחי - גם אם הוא מקשה על הציבור | צפו בריאיון
ליאל קייזר
21 בנובמבר 2022
20:17

אחרי שקיבל היום (שני) עוד החלטה שתכביד בטווח המיידי על החיים של מאות אלפי משפחות ישראליות, נגיד בנק ישראל פרופסור אמיר ירון מתעקש להבהיר שהוא לא מנותק. "אנחנו קודם כל נחושים להחזיר את האינפלציה ליעד, היא פוגעת בשכבות החלשות. אני מבין את הכאב של הרבה מאוד משפחות, אנחנו לוקחים את זה בחשבון, אבל צריך להבין שהכאב היום זה דבר שחייבים כדי לשמור על היציבות במשק".

המשכנתה הממוצעת כבר התייקרה במאות שקלים ובכל זאת, למרות חמש העלאות הריבית הקודמות, האינפלציה המשיכה לטפס בחודש שעבר, והחיים כאן מתייקרים בקצב מהיר. למרות כל זה, הנגיד בטוח שאין חשש שהישראלים יקרסו. "גם ברמה המערכתית וגם ברמה של הפרט המערכת יציבה בסך הכול. חלק מהשינויים בעולם יגיעו גם לפתחו של המשק הישראלי, אבל עדיין הוא בסביבה חזקה ולכן אנחנו פועלים במינון הנכון", אמר ירון.

מחירי הדירות זינקו בשנה החולפת בכ-20%, העלאות הריבית גרמו לירידה של עשרות אחוזים במספר הדירות שנמכרות כאן, אבל הזינוק במחירים נמשך. "היה גידול בהתחלות בנייה, כל ממשלה שנכנסת חייבת להמשיך בתנופה הזו – לפשט את כל תהליך הבנייה. ככל שהיצע הדירות ימשיך לגדול על פני זמן, נראה התייצבות במחירים", הוסיף הנגיד.

למרות הניסיון להפגין קשב לציבור הישראלי, הנגיד מבהיר שהעלאות הריבית יימשכו, אולי יותר מהמצופה. המטרה היא להוזיל את יוקר המחייה, אבל בדרך להשיג את היעד כולנו נשלם הרבה יותר על ההלוואות שלנו – כבר באופן מיידי.

בנק ישראל העלה היום את הריבית בפעם השישית ברציפות ב-0.5%. שיעור הריבית כעת עומד על 3.25%. המשמעות של המהלך היא שהחזרי המשכנתאות וההלוואות של מאות אלפי ישראלים שוב יגדלו. מחירי הדלק גם עלו משום שההפחתה הזמנית במיסוי הסתיימה, מחירי החשמל יעלו בתחילת חודש ינואר, וגם תעריף המים יתייקר. חברת תנובה הודיעה על גל התייקרויות נוסף. משמע האינפלציה לא עוצרת, דבר המקשה על בנק ישראל וגורם להעלאת הריבית.