איתמר בן גביר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בן גביר לליכוד: אמשיך לעלות להר הבית כשר לביטחון הפנים

טרם ברור אם יו"ר עוצמה יהודית יחליט לקדם מהלך שיאפשר ליהודים להתפלל במקום • פוצצו המגעים בין סמוטריץ' לליכוד, הציונות הדתית: "החזירו את המו"מ לנקודת ההתחלה"
זאב קם
23 בנובמבר 2022
12:14

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר מתכוון להמשיך ולעלות להר הבית גם לאחר שימונה לשר לביטחון הפנים בממשלה - כך הבהיר בשיחות שונות עם אנשי הליכוד לאחרונה. בן גביר הבהיר שמינויו לשר לביטחון הפנים לא יגרום לכך שיפסיק לעלות להר הבית.

עם זאת, הוא יהיה מוכן לקבל על עצמו שתי מגבלות: הראשונה, לתאם מראש מול המשטרה את עליותיו להר הבית ולא להפתיע בעלייה לא מתוכננת; והשנייה, לא להודיע על כך פומבית מראש אלא רק בדיעבד, כדי להימנע מהיערכות מוקדמת של פורעים ערבים לקראת עלייתו. טרם ברור האם בן גביר ידחוף לאפשר במקום גם תפילת יהודים, דבר שהמשטרה מונעת עד כה.

כך התפוצצו המגעים בין נתניהו לסמוטריץ' | יערה שפירא 

בתוך כך, במהלך הלילה הודיעה מפלגת הציונות הדתית כי המגעים בין סמוטריץ' לליכוד נפסקו. לדבריהם, נתניהו חזר בו מהסיכומים שהושגו על חלוקת התיקים ובכך "החזיר את המשא ומתן לנקודת ההתחלה".

סמוטריץ' ביקש למפלגתו תפקיד של שר שני במשרד הבטחון, שיהיו לו סמכויות על ההתיישבות והמנהל האזרחי. בליכוד הציעו במקום, שיקבל את תפקיד שר ההתיישבות, ללא סמכות רשמית על ההתיישבות, סוגיה היוצרת מחלוקת בין המפלגות.

אריה דרעי ביקש לקיים רוטציה בתפקיד שר האוצר, כך שיו"ר הציונות הדתית יכהן בשנתיים הראשונות ולאחר מכן יו"ר ש"ס יחליפו, וסמוטריץ' יקבל במקום את תיק הפנים. הרעיון מקובל על הליכוד אך בציונות הדתית לא רואים אותו בעין יפה. נוסף על כך, בליכוד רוצים להעביר לסמוטריץ את משרד האוצר בהיעדר כמה אגפים מתוכו, שהליכוד היה רוצה לספח למשרד ראש הממשלה.