t
רותם בר אור. צילום: אורית פניני
רותם בר אור. צילום: אורית פניני

בחירות העורכים - כאן 88 | 22.11.2022

עדכון אחרון - 22.11.2022
מערכת כאן חדשות
23 בנובמבר 2022
16:33

כאן 88 עם מוזיקה חדשה בשבילכם. אלה שירים ישראלים ובינלאומיים שתוכלו לשמוע אצלנו. כמובן שלצדם אנו משמיעים שירים חדשים ומעולים נוספים בשידורי התחנה. בכל שבוע נפרסם כאן באתר שירים חדשים שכדאי להכיר, אשר בחרו העורכים המוזיקליים שלנו. לכל בחירות העורכים אפשר להאזין בפלייליסט מתעדכן בספוטיפיי.

דודו טסה - שדים שדים

אין צורך להכביר במילים על המקום הייחודי שתופס דודו טסה בנוף המקומי, ובכל זאת תפקידנו הוא להכביר. נדמה שלא משנה כמה חלוקות ינסו לכפות על ה-DNA הישראלי (הראשונה, השניה, האימפריה מכה שנית, מה שתרצו) - המוזיקה מרחפת במרחב שמודע ובכל זאת מתעלה מעל כל אלה. מהסיבה הזו התמהיל של דודו טסה; הקול, הגיטרה, והמילים שתמיד מחזיקות איזה שבר מיוסר ברקע, מצליח כבר שנים לחצות לבבות לשניים בכל פינה של הארץ הזו (וכמו שהוא מוכיח בימים אלה במסע ההופעות שלו, ממש לא רק בה). במעמד הזה ניגש טסה לאלבום הבא שלו "שמש וענן" (מתוכו כבר קיבלנו את הסינגל "גורל") עם חזון הוליסטי, כזה שבו הוא מנגן על מרבית הכלים ויושב גם בכיסא המעבד והמפיק. השיר החדש "שדים שדים" נכתב גם הוא בשיתוף פעולה עם המשורר אלי אליהו. "נחמד היה להאמין בשלבים מוקדמים של החיים שדברים מסתדרים עם הזמן, שבעיות עוברות וחולפות עם השנים כשאתה כבר גדול. ואז אתה פתאום איש והבעיות לובשות צורה שונה, ומרגישים בדיוק אותו דבר, אבל אחרת - זה לא עובר זה רק זז", כתב טסה. אז אולי זה לא עובר ואולי זה רק זז, אבל לפחות התזוזה מולידה מתוכה שירים כאלה.

רותם בר אור – שיר הנושא

לצאת לקריירת סולו מלהקה מצליחה זה אף פעם לא מהלך קל, במיוחד כשקריירת הסולו כוללת יצירה בשפה אחרת ממה שרבים התרגלו לשמוע ממך. רותם בר אור, הקול והכוח היצירתי שמאחורי The Angelcy, מתופעות האינדי המצליחות של העשור האחרון בישראל, משחרר שיר סולו ראשון - ועוד בעברית. העירום המטאפורי שמגיע עם יצירה בעברית ואולי תהליך ההתבגרות והשתכללות שעבר בר אור בשנים האחרונות (שלדבריו כללו כמה משברים נפשיים), הופכים את "שיר הנושא" לאחד מהשירים הכנים, החשופים והמרגשים ששמענו לאחרונה בעברית. הוא מעורר תיאבון לקראת השירים הבאים של בר אור בגרסת הסולו שלו, שמצליחה לשמר את הקו המוזיקלי שגרם לרבים להתאהב בו בעבר, ובכל זאת נשמעת כמו ניסיון מוצלח להמציא את עצמו מחדש.

Måneskin - THE LONELIEST

כבר מההתחלה מונסקין חטפו ביקורות מכל הכיוונים. היו מי שראו את ההשתתפות של הרכב הרוק האיטלקי באירוויזיון כגימיק לא אותנטי. מנגד, היו מי שהזדעזעו מההתנהגות של ההרכב על במת אחד האירועים הכי נצפים בעולם. אבל ביקורת לחוד ומציאות לחוד, את הקהל כל זה לא מעניין וההצלחה של הלהקה שכבשה את המקום הראשון בתחרות ממשיכה לגדול למרות, ואולי בזכות כל מי שמעקם את האף. Ziiti E Buoni נכנס לעולם הנצח של האירוויזיון, הקאבר ל-Beggin (של פרנקי ואלי במקור), נכנס לטופ ה-20 ברחבי העולם ו-I Wanna Be Your Slave הצליח פעמיים, פעם אחת בגרסת המקור של הלהקה ואז תקופה קצרה לאחר מכן שוב בזכות החיבוק של איגי פופ שהקליט איתם את השיר מחדש. עכשיו, אחרי שלושה להיטי דיסטורשנים הלהקה מורידה הילוך עם הבלדה החדשה THE LONELIEST (אלוהים יודע למה אמנים בימינו מתעקשים לשחק עם אותיות גדולות וקטנות) שממשיכה את קו הרטרו לרוק של שנות ה-2000. בלי ששמנו לב חלפו 20 שנה מתחילת המילניום וקם דור שעבורו התקופה הזו והתרבות שנוצרה בה היא כבר משהו להתרפק עליו. אם זה מה שמוציא ממונסקין בלדות כאלה, אין הרבה סיבות להתלונן.

Sam Fender – Wild Grey Ocean

שנה עברה מאז שסם פנדר הוציא את אלבומו השני והמדובר Seventeen Going Under (שיר הנושא מתוכו התנגן אצלנו בבחירות העורכים) שנעץ אותו על מפת המוזיקה והצליח לכבוש לא רק את הבריטים, אלא גם את מבקרי המוזיקה וטקסי הפרסים ברחבי העולם, תוך שהוא ממלא הופעות בפסטיבלים עד אפס מקום. עכשיו מגיעה תורה של הבלדה שמושפעת באופן ברור מאוד מברוס ספרינגסטין (כהרגלו של פנדר) וגם מבשרת על יציאת גרסה מורחבת לאלבום המדובר שתקרה בתחילת החודש הבא. השיר עצמו הוקלט במהלך מפגשי האלבום המקורי ובדומה לחלק גדול מהשירים בו, הוא משקף רגעים וזיכרונות משנות העשרה של פנדר, שבמקרה הזה טובעים באוקיינוס אפור ופראי. למרות התכניות הגדולות פנדר חשף לאחרונה שהוא החליט לקחת זמן ולטפל בבריאותו הנפשית, ולהתמודד עם אירועים וחוויות לא רק דרך העשייה המוזיקלית. אנחנו בינתיים נאחל לו הרבה בריאות ונמשיך להנות מהאלבום המצוין הזה שמראה שגם הוא קצת התעייף, המוזיקה שלו ערה מתמיד.


פרוטוקול בחירות העורכים

לשאלות ולשליחת חומרים: 88music@kan.org.il

(חומרים חדשים יש לשלוח בפורמט Mp3-320 בלבד)

למדור בחירות העורכים