-

לאכול עוף בלי לשחוט אף תרנגולת: מהפכת הבשר הצמחוני כבר כאן

ארגון המזון והתרופות האמריקני הודיע שעוף שיוצר במעבדה בטוח למאכל אדם. הדרך למהפכת הצמחונות מעבר לפינה וזו בשורה גדולה לחיות ולכדור הארץ, השאלה שנותרת היא כמה נהיה מוכנים לשלם על זה?
נוב ראובני
26 בנובמבר 2022
15:31

האם אנחנו נמצאים רגע אחד לפני המהפכה הכי גדולה שידעה הצלחת שלנו? החודש זה קרה: ה-FDA הודיע שעוף שיוצר במעבדה, בלי שאף תרנגולת נשחטה בדרך - בטוח למאכל אדם. זו בשורה גדולה לאנושות, ולא פחות מכך לבעלי החיים שהאנושות נוהגת לאכול, כנראה משחר ההיסטוריה.

האישור ניתן לחברה אמריקנית בשם "UPSIDE FOODS" שמייצרת עוף מתורבת בתהליך שאורך בסך הכול שלושה שבועות. בתהליך נלקחים תאים מתרנגולת או ביצה, אשר לאחר מכן עוברים במכלים תהליך התרבות, והופכים לרקמת עוף של ממש. לטענת החברה, תאים שנלקחו מתרנגולת אחת יכולים להספיק לשנים ארוכות של ייצור עוף מתורבת.

כ-70 מיליארד תרגנולות נשחטות בעולם מדי שנה, יותר מכל חיה אחרת. זאת כנראה הסיבה שב-UPSIDE FOODS בחרו לקדם קודם כל את מוצר העוף שלהם. חברות נוספות מפתחות מוצרים מתאי בקר, כבש, חזיר, דגים ופירות ים, אבל עדיין לא קיבלו אישור.

לכאורה, מה שמפריד עכשיו בין עוף מתורבת לבין הצלחת שלנו הוא אישור נוסף שצריך להתקבל על ידי משרד החקלאות האמריקני. אבל יש עוד כמה אתגרים רציניים. ההמבורגר הראשון מבשר מתורבת יוצר ב-2013 ועלה יותר מ-300 אלף דולר. מאז המחירים ירדו, אבל הם עדיין גבוהים, הרבה יותר משל בשר רגיל. כמה מאות דולרים לכל קילוגרם. במחיר הזה, בשר מתורבת לא יכול להוות אלטרנטיבה אמיתית.

מדינה על האש: כך הפכה ישראל למדינת אוכלי בשר | צפו בסדרת הכתבות

לכן, כמה מהשחקניות הבולטות בתעשייה הזאת, שפועלות כאן בישראל, התאגדו לאחרונה כדי לייעל ולהוזיל את הייצור. בהמשך יעלו גם שאלות מורכבות של כשרות, ואם מדובר באוכל שהוא בשרי או פרווה.

כמו שזה נראה כרגע, באמריקה אפשר יהיה כבר בעתיד הקרוב יחסית לבחור בין בשר מתורבת לבשר רגיל, לפחות במסעדות או בסופרים נבחרים. בישראל עדיין ממתינים לאישור של משרד הבריאות.

המהפכה שיכולה להציל מיליארדי חיות בשנה ולצמצם דרמטית את הפגיעה של תעשיית הבשר בכדור הארץ עוד רגע כאן. השאלה היא במה נבחר בסופו של דבר וכמה נהיה מוכנים לשלם.