מתוך הסרטון שפרסמה קבוצת ההאקרים
צילום מסך

האקרים איראנים פרסמו סרטון מהפיגוע בירושלים ממצלמת גוף ביטחוני

"יש לנו שליטה על כל הפעילויות שלכם, צעד אחר צעד", כתבו ההאקרים בטלגרם • בעבר הקבוצה נטלה אחריות על הפעלת צופרי אזעקה באילת ובירושלים והדליפה לרשת תמונות של שר הביטחון בני גנץ
סולימאן מסוודה ועמיחי שטיין
24 בנובמבר 2022
02:39
עודכן ב 13:56

קבוצת האקרים איראנית המכונה "מטה משה" פרסמה הלילה (חמישי) תיעוד חדש של הפיגוע בירושלים - מתוך צילומי מצלמות אבטחה של גוף ביטחוני בכניסה לעיר. המקרה נחקר על ידי שב"כ. בטלגרם של הקבוצה נכתב כי "במשך זמן רב, יש לנו שליטה על כל הפעילויות שלכם. צעד אחר צעד ורגע אחר רגע. זה רק קצה השליטה שלנו על הפעילויות שלכם, באמצעות גישה למצלמות אבטחה. אמרנו בעבר שאנחנו נפגע במקום ובזמן שאתם לא חושבים".

התיעוד מהפיגוע שפרסמו ההאקרים 

ההאקרים טוענים שלא רק שהם חדרו למערכות והשיגו את המצלמות, אלא שהם גם פירמטו את הכוננים הקשיחים של המערכות - כך שלכאורה לא ניתן לגשת לצילומים. עיריית ירושלים מסרה בתגובה כי "הסרטון שהופץ לא צולם באמצעות מצלמות שלנו".


מצלמת אבטחה בכניסה לעיר. צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בעבר הקבוצה נטלה אחריות על הפעלת צופרי אזעקה באילת ובירושלים. בנוסף לכך, העלתה הקבוצה לרשת תמונות של שר הביטחון בני גנץ, איימה שהוא נמצא תחת מעקב, ואף פרסמה הדלפה נרחבת שבה נחשפו נתונים של מאות חיילים בצה"ל, כולל פרטיהם האישים. בינואר השנה פרסמה הקבוצה תיעוד ממצלמות אבטחה רגילות מרחבי ישראל - מירושלים ועד תל אביב.

אמש דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי במערכת הביטחון עדיין לא יודעים מי ביצעו את הפיגוע ולאיזה ארגון הם משתייכים. חוסר הידיעה מדגיש את הכשל המודיעיני בפיגוע שתוכנן על ידי חוליה שככל הנראה בעלת ניסיון בהכנת מטענים.

במסגרת חקירת הפיגוע עלה החשד במערכת הביטחון שהמחבלים הם תושבי מזרח העיר בעלי תעודות זהות כחולות, בין היתר בגלל קרבתה של הזירה לאזור. עדיין לא ברור הארגון ורמת ההתכוננות של המחבלים אך מגורמי הביטחון נמסר כי "במוקדם או מאוחר - נגיע למחבלים".

אתמול הובא למנוחות אריה שצ'ופק, בן 15 מירושלים, שנרצח בפיצוץ המטען בכניסה לעיר. 47 בני אדם נפצעו בסך הכול בשני הפיצוצים, שם ובשכונת רמות. גבר בשנות ה-40 לחייו עדיין מאושפז בבית החולים במצב אנוש ולא יציב. מצבם של שלושה פצועים נוספים מוגדר קשה, שניים בינוני והשאר קל ונפגעי חרדה. חברו של שצ'ופק, בן גילו, הוא בין הפצועים קשה. הם היו בדרכם יחדיו להסעה לישיבה בה הם לומדים בבית מאיר. הפצועים סובלים מפגיעות חודרות וחלקם מרסיסי מתכת ברגים או רסיסים אחרים.


הלווייתו של אריה שצ'ופק. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90


צילום: יונתן זינדל, פלאש 90