-

"מבחוץ היינו משפחה מושלמת - בבית הייתה תופת": האלימות השקופה ממנה סבלה גלית

שנים רבות לאחר שחוותה אלימות מצד בעלה, גלית נחום משתפת בגילוי לב על עברה | היום יום המאבק באלימות נגד נשים
בחצי היום עם ליאת רגב
24 בנובמבר 2022
17:12
עודכן ב 13:37

היא קוראת לזה 'אלימות שקופה', כזו שלא משאירה סימנים חיצוניים אלא פוגעת בפן הכלכלי, נפשי. "קללות, צרחות, להתחיל את הבוקר בהטחת חפצים ואגרופים בקירות, בגלל בכי של תינוק". כך מספרת גלית בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, לאחר שחוותה בעבר אלימות מצד בעלה. הריאיון המלא עם גלית נערך בהסכת "המגפה". 

 

בעברה, הייתה גלית עסוקה בגידול ילדיה ולא התעסקה בעניינים הכלכליים בבית: "נתתי לו לטפל בזה מתוך אמונה שאותו אבא ידאג לנו, בסופו של דבר הגעתי לפת לחם, ולא הבנתי איך זה ייתכן אם שנינו עובדים. הכספים הלכו להימורים, בזבוזים".

"כשנכנסתי למקלט לנשים שחוות אלימות, שמעתי את הסיפורים ומצאתי את עצמי מטפלת בהם", הוסיפה. "כשיצאתי משם הסתכלתי לשמיים ואמרתי שאני חייבת לעשות הכל כדי לעזור לנשים האלה. היום, אחרי כל כך הרבה שנים, יש המון נשים שיצאו מהמעגל. לדעת שאת לא לבד זה מחזק, ויש המון נשים שפונות ומבקשות עזרה איך לצאת מהמעגל הזה".

בסקר ביטחון אישי שנערך לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים,  עולה כי 394 אלף נשים (%13.1 מכלל הנשים בנות 20 ומעלה) נפגעו מעבירות מסוגים שונים. השיעור הגבוה ביותר של נשים נפגעות מעבירת אלימות או איום באלימות הוא בקרב בעלות תארים מתקדמים, תואר שני ושלישי (4.3%). 

כמו כן, 82 אלף נשים בנות 20 ומעלה (2.7% מכלל הנשים), נפגעו מעבירת אלימות או איום באלימות, בעוד 136.5 אלף נשים (4.5% מכלל הנשים בנות 20 ומעלה) נפגעו מהטרדה מינית. מרבית הנפגעות מהטרדה מינית הן בנות 34-20, 9.2% מאוכלוסיית הנשים בקבוצת גיל זו. ככלל, שיעור הדיווח של נשים למשטרה על היפגעות מעבירות שונות הינו נמוך.