.

הנתונים העגומים על האלימות בכבישי ישראל

הרצח של יורי וולקוב אמש בחולון מצטרף לשורה של אירועי אלימות קשים בכבישים. מסקר שערכו בעמותת "אור ירוק" בחודש אוגוסט עולה - 1 מכל שני נהגים נתקל בקטטה, 80% נחשפו לאלימות מילולית ותנועות מאיימות
הדס גרינברג
24 בנובמבר 2022
20:21

האירוע הטרגי אמש - ויכוח בין הולך רגל לנוסע בכביש שנגמר ברצח - מדגיש עד כמה מסוכן נהיה פשוט לחצות כאן את הכביש.

החודשים האחרונים סיפקו לנו כמה דוגמאות מזעזעות: הקטטה באיילון, שבה הטיח רוכב אופנוע את קסדתו באדם אחר עד שאיבד את הכרתו. התקיפה האלימה בחולון - שם נהג יצא מרכבו באמצע הכביש ותקף אדם אחר, והאירוע המפחיד בגליל - אדם בן 71 שאיים במצ'טה על הורים וילדים ברכבם.

בכל האירועים האלה הוגשו כתבי אישום נגד התוקפים. מתחילת השנה נפתחו בסך הכל 1,367 תיקים במשטרה בגין עבירות אלימות גופנית בכבישים. עלייה של יותר מ-10% מבשנה שעברה. אבל צריך להבין, הנתון הזה חלקי בלבד, כי במרבית המקרים המשטרה כלל לא מעורבת.

אלו הנתונים שעולים מסקר שערכו בעמותת "אור ירוק" בחודש אוגוסט:
• אחד מכל שני נהגים העידו שנתקלו בקטטה בכביש לפחות פעם אחת בשנה החולפת.
• 80% מהנשאלים דיווחו שנחשפו לאלימות מילולית ותנועות מאיימות.
• יותר מרבע מהנהגים נתקלו ביותר משישה מקרים דומים בשנה האחרונה.

רובם המוחלט של הנשאלים סיפרו על רכב שחתך רכב אחר, נצמד אליהם או צפר בכוונה ובאגרסיביות. אלו בדיוק האירועים שעשויים להסתיים באלימות קשה - ואפילו קטלנית כמו שראינו אתמול.

אפשר לדבר על פתרונות שונים לתופעה הזו, בראשם הגברת האכיפה המשטרתית, יותר חינוך והסברה, והחמרת הענישה - והאמת היא שכולם נחוצים כאן, כדי שאנשים לא יפחדו מהפעולה הבסיסית - לעלות על הכביש.