איתמר בן גביר ובנימין נתניהו
צילום: גטי אימג'ס

הביקורת במשטרה על המשמר הלאומי של בן גביר

המשמר יוכפף למשרד לביטחון לאומי בראשו אמור ח"כ בן גביר לעמוד • בליכוד מנסים להפעיל לחץ על סמוטריץ' ומשאירים אותו לסוף השיחות הקואליציוניות
סולימאן מסוודה,יערה שפירא ויואב קרקובסקי
25 בנובמבר 2022
23:20

השר המיועד למשרד לביטחון לאומי, ח"כ איתמר בן גביר, פועל להקמתו של משמר לאומי, שיתבסס על כוחות קיימים וכוחות חדשים שיגויסו, כך פורסם אמש (שישי) בחדשות שישי, בכאן 11. המשמר הלאומי אמור לפעול נגד פשיעה לאומנית ופשיעה פלילית מאורגנת, בעיקר בערים ערביות ובערים מעורבות.

במשטרה מותחים ביקורת על הכוונה להעביר את משמר הגבול ביהודה ושומרון לאחריות המשרד לביטחון לאומי. גורם במשטרה אמר לכאן חדשות כי מגב איו"ש פועל בפיקודו של צה"ל, ושינוי יחייב לשנות את סמכויות צה"ל.

סוגיית האחריות על המינהל האזרחי עדיין נתונה למחלוקת בין הציונות הדתית לליכוד. בליכוד מתכננים להגיע להסכם עם כל השותפים, למעט סמוטריץ', ולהשאירו אחרון כדי לאלץ אותו להתפשר, אחרי שסמכויות רבות כבר ניתנו לגורמים אחרים בקואליציה. בליכוד מעריכים, כי יוכלו בסבירות רבה, לחתום את חלוקת התפקידים עם ש"ס כבר מחרתיים, ולדון עם סמוטריץ' אחרי שתיק האוצר ברוטציה כבר הובטח לאריה דרעי.

במקביל, נהדף הניסיון של נתניהו ללחוץ על בצלאל סמוטריץ' באמצעות רבני הציונות הדתית. מתברר כי נדחה גישוש שעשו אנשיו של נתניהו מול מקורביו של הרב חיים דרוקמן, כדי לדחוף את סמוטריץ' לוותר על מקצת דרישותיו. עד כה, מקבל יושב ראש הציונות הדתית גיבוי מרבני התנועה.