אוקראינה הרוסה
צילום: רויטרס

לאחר מתקפה אווירית קשה: החשמל באוקראינה חזר בהדרגה

במדינה חיברו מחדש ארבע תחנות כוח גרעיניות שהפסיקו את פעילותן לאחר תקיפה רוסית ממוקדת • זלנסקי: מיליוני אזרחים עדיין מנותקים • בריטניה: רוסיה משתמש בטילים גרעיניים ללא ראש נפץ בעקבות חוסר בארטיליריה
דב גיל-הר
26 בנובמבר 2022
08:20
עודכן ב 09:33

החשמל באוקראינה חזר לפעילות בהדרגה, כך לפי דבריו של נשיא המדינה, וולודימיר זלנסקי היום (שבת). לדבריו, הרשויות הצליחו לחבר ארבע תחנות כוח גרעיניות, שפעילותן הופסקה לאחר מתקפה קשה של חיל האוויר הרוסיה שיועדה לשיבוש הפעילות.

הנשיא הפציר באזרחיו להשתמש בחשמל באופן חסכוני והודיע כי כשישה מילוני אוקראינים עדיין מנותקים מחיבור חשמלי. הוא טען שהמתקפות האחרונות גרמו לנזק החמור ביותר במלחמה, והשאירו מיליונים בלי אור, חימום ומים, גם בטמפרטורות שמתחת לאפס.

במקביל, סדקים ראשונים בצמרת ההנהגה האוקראינית לאחר שזלנסקי תקף את ראש עיריית קייב, ויטלי קליצ'קו בנאומו.נשיא אוקראינה הביע חוסר שביעות רצון מקצב תיקוני התשתיות בבירה והתריע על ליקיים בהיערכותה לחורף הקשה שלפניה. השניים היו ביריבות פוליטית טרם פרוץ המלחמה.

ממוסקווה נטען כי התקיפות הצבאיות על התשתיות באוקראינה לגיטימות מבחינה צבאית, וקייב יכולה לסיים את המלחמה אם רק תיענה לדרישות הרוסיות ובכך תפסיק את הסבל לאזרחיה. בתגובה אמרו האוקראינים שתקיפות שמטרתן לגרום סבל לאוכלוסייה אזרחית הן פשע מלחמה.

משרד ההגנה הבריטי פירסם היום שרוסיה יורה על אוקראינה טילים המשמשים לנשיאת נשק גרעיני, אך ללא ראש נפץ, בעקבות הידלדלות מלאי הטילים שלה. הקביעה מבוססת על תמונות מזירת הלחימה בהן נראו טילים המיועדים לנשק כזה. למרות שטיל מסוג זה יכול לגרום נזק גם אם אינו חמוש, לא סביר שיושג אפקט פגיעה משמעותי, אפילו אם הוצבה משקולת במקום ראש הנפץ. ההערכה היא שטילים אלו ישמשו כפתיונות למערכת ההגנה האווירית האוקראינית.

מוקדם יותר השבוע, פירסם מגזין "פורבס" הערכה שרוסיה הוציאה 82 מיליארד דולר על המלחמה, סכום שמהווה כרבע מסך הכנסות המדינה בשנה שעברה. הערכה זו כוללת עלויות ישירות שהכרחיות לתמיכה במבצע הצבאי אך לא מתייחסת להוצאות ביטחון קבועות או הפסדים שנגרמו לכלכלה המקומית. לפי המגזין, הרוסים הוציאו על ארטילריה ורקטות בתשעה חודשי המלחמה יותר מ-28 מיליארד דולר.